Meciuri de poveste din NBA, episodul 3/24: Alonzo Mourning și Dikembe Mutombo, de la colegi la rivali

03.12.2021

În primele două episoade ale seriei „Meciuri de poveste din NBA”, protagonistele au fost două echipe din Conferința de Vest. În a treia parte, își face apariția și prima reprezentantă a Conferinței de Est.

Meciul prezentat astăzi este cel dintre Denver Nuggets și Charlotte Hornets de la 3 decembrie 1993, din McNichols Sports Arena, casa formației din statul Colorado.

Muntenii aveau un lot foarte echilibrat la acea vreme. Cel mai bun marcator era Mahmoud Abdul-Rauf, iar defensiva era una de temut cu LaPhonso Ellis și Dikembe Mutombo, ancorați în spațiul de trei secunde, iar Reggie Williams reprezenta un coșmar pentru orice jucător de semicerc. Pe bancă se afla fostul mare baschetbalist al francizei, Dan Issel, inclus în Hall of Fame ca jucător.

De cealaltă parte, viespile se aflau pe un nor de entuziasm. Alonzo Mourning și Larry Johnson era unul dintre cele mai promițătoare duo-uri de tineri jucători din ligă, iar rotația era completată perfect de nume precum Dell Curry, Muggsy Bogues, Eddie Johnson sau Hersey Hawkins. Pe banca echipei se afla Allan Bristow.

Cele două formații aveau un bilanț asemănător la acel moment. Nuggets începuseră cu șase victorii și șapte înfrângeri, pe când Hornets aveau opt succese și șase eșecuri.

Iată formațiile trimise pe teren de cei doi tehnicieni:

Denver Nuggets: Mahmoud Abdul-Rauf, Bryant Stith, Rodney Rogers, Tom Hammonds, Dikembe Mutombo

Charlotte Hornets: Muggsy Bogues, Hersey Hawkins, Johnny Newman, Larry Johnson, Alonzo Mourning

Primul moment important al meciului a fost prima împerechere dintre Mourning și Mutombo. Zo a încercat să pătrundă și să dea un slam dunk în fața congolezului cu care a fost coleg la Georgetown. Acesta a demonstrat de ce este unul dintre cei mai buni apărători din istorie și l-a blocat la inel pe adversarul direct, pentru ca pe tranziție să înscrie primele puncte ale meciului. Primele puncte ale viespilor au fost înscrise de Bogues.

Duelul dintre cei doi pivoți a continuat în jumătatea de teren a celor de la Denver. Mourning a înscris de la semi-distanță, după care a fost căpăcit de două ori la aceeași fază de Dikembe. Cu toate acestea, jucătorul lui Charlotte a recuperat ofensiv și l-a pus pe un poster pe fostul său coleg din NCAA. După 12 minute de joc, Hornets conduceau cu 25-21.

Sfertul doi a fost mult mai reușit pentru cei de la Nuggets, care au profitat de minutele în care Zo a stat pe bancă. Ofensiva elevilor lui Dan Issel a început să își facă jocul mult mai bine și să profite mai mult de culoarele de pătrundere, astfel că la pauză scorul era 55-46 pentru gazde.

Alonzo a început să domine duelul cu omologul său în a doua jumătate a meciului, însă disputa lor personală a continuat să producă spectacol pentru spectatorii de pretutindeni. De cealaltă parte, Abdul-Rauf și Robert Pack au căutat la fiecare fază împerecherea cu Bogues, iar astfel ofensiva lui Denver a supraviețuit în sfertul trei, după care echipa conducea cu 77-71.

În cele din urmă, trupa din statul Colorado s-a impus cu 104-92, după un sfert patru foarte bun, câștigat cu 27-21.

Abdul-Rauf a fost cel mai bun marcator al echipei câștigătoare, cu 25 de puncte. El a mai adunat 8 pase decisive și 7 recuperări. Dikembe Mutombo a avut 14 puncte, 18 recuperări și 9 capace. De cealaltă parte, Alonzo Mourning a fost cel mai bun jucător, cu 36 de puncte, 10 recuperări și 6 capace.

La finalul acelei stagiuni, Denver Nuggets prindeau ultimul loc de play-off și aveau să devină prima echipă din istorie care câștigă o serie de play-off de pe locul 8 în conferință. Elevii lui Dan Issel au trecut de SuperSonics în meci decisiv, după ce au fost conduși cu 2-0. Hornets au ratat postsezonul, după ce au încheiat cu 41 de victorii și 41 de eșecuri.