BC CSU Sibiu cedează clar în amicalul cu Baskonia

BC CSU Sibiu a pierdut clar partida amicală jucată pe terenul lui Baskonia, echipă angrerantă în Euroligă. Sibienii au rezistat doar în primele 10 minute ale partidei, după care au fost dominați clar de iberici și învinși la final cu scorul de 101-56.

Echipele de start:

Baskonia: Granger, Giedraitis, Sedekerskis, Kurucs și Nnoko
Sibiu: Tohătan, Tamulis, Pratt, McGrew și Uță

BC CSU Sibiu a început bine meciul iar triplele lui Tamulis au dus scorul la 8-4. Ibericii au răspuns cu un parțial de 12-0. Sibienii au oprit run-ul adversarilor, tot cu un coș de la distanță. Gazdele au rămas la conducere iar primul sfert s-a încheiat cu scorul de 22-18.

Baskonia a început bine și actul secund și a dus scorul la 30-20, după un three-point-play al lui Giedratis. Doar Tohătan a reușit să mai marcheze până la jumătatea sfertului și scorul devenea 37-22. Baskonia a rămas la cârma jocului și a păstrat diferența de minim 15 puncte pe tot parcursul sfertului. Până la finalul primei reprize, diferența a crescut și mai mult, iar la pauză s-a tabela la scor arată 53 la 30.

Repriza secundă a început într-un ritm alert, cu un parțial de 6-5 în două minute scurse de pe tabelă. Scorul a început să ia proporții iar la jumătatea sfertului trei se consemna o diferență de 34 de puncte pe tabelă, 69-35. Sibienii nu au mai contat pe tabelă și diferența a crescut la peste 40 de puncte. La finalul sfertului trei scorul era 82-42.

Ultimul act a fost fără istoric. BC CSU Sibiu nu a reușit să reducă semnificativ din deficit. Partida s-a încheiat cu scorul de 101-56.

Din tabăra gazdelor, s-au remarcat Steven Enoch (16 puncte), Rokas Giedraitis (15 puncte), Vanja Marinkovic (14 puncte), Simone Fontecchio (13 puncte), Landry Nnoko (13 puncte) și Wade Baldwin IV (12 puncte).

În schimb, cei mai buni marcatori ai sibienilor au fost: Tanner McGrew (15 puncte), Lucas Tohătan (12 puncte) și Evan Fitzner (12 puncte).