Euroligă. Vasilije Micic duce Anadolu Efes în finală cu un buzzer-beater. Video

Anadolu Efes rămâne în cursa pentru a-și apăra titlul din Euroligă, după ce au trecut în semifinala de la Belgrad, scor 77-74, de grecii de la Olympiacos Pireu.

Partida a fost una extrem de echilibrată, fiind nevoie de un buzzer-beater care să le despartă. Olympiacos a câștigat primul sfert 21-18. Anadolu a echilibrat a intrat la pauză un decifit de numai un punct (43-42) și chiar a avut un avantaj de 11 puncte spre finalul sfertului al treilea (62-51). Oly a intrat înapoi în joc, a reușit un ultim sfert foarte bun, cu puține puncte marcate, iar înainte de ultima fază scorul era egal 74-74. Micic a luat meciul pe cont propriu și a rezolvat faza cu un coș de 3 puncte, în ciuda opoziției a aproape zece mii de fani greci prezenți la Stark Arena din Belgrad.

Fostul antrenor al Stelei, Jukka Toijala, a surprins momentul chiar din primul rând al arenei:

A post shared by Baschet.ro (@baschet.ro)

Shane Larkin a marcat 21 de puncte cu 7 pase decisive, Elijah Bryant a înscris 16 cu 6 recuperări, Micic a adunat 15 puncte, 9 pase decisive și 6 recuperări și Bryant Dunston 12. De partea cealaltă, pentru Olympiakos au fost cinci jucători care au strâns între 12 și 10 puncte, cu Shaquille McKissic fiind liber (12).

*foto: twitter Tiempo di Juego