Jukka Toijala este la un pas de a califica Estonia la EuroBasket 2022

Estonia este aproape de a se califica la EuroBasket 2022, după ce a trecut ieri, 19 februarie, în overtime de Italia cu scorul de 105-101. Naționala antreantă de Jukka Toijala mai are nevoie de un succes pentru a-și asigura biletele la campinatul european.

Naționala baltică a făcut un meci foarte bun în primele trei sferturi în fața Italiei, când era în avantaj cu scorul de 88-62. Italia a răspuns cu un parțial magistral de 28-12 în actul decisiv și astfel a împins meciul în prelungiri. Estonia a avut forța mentală să rămână în meci, chiar daca a irosit un avantaj important și la final au terminat învingători.

Maik-Kalev Kotsar a fost omul meciului cu 32 de puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive. Kaspar Treier a contirbuit cu 16 puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive. Sten Sokk, fost jucător la Craiova, a impresionat cu 14 pase decisive. Rait-Riivo Laane, jucătorul de la Miercurea Ciuc, s-a aflat pe foaia de joc dar nu a fost folosit contra Italiei.

Michele Vitali a fost cel mai bun jucător al Italiei cu 24 de puncte, 9 recuperări și 5 pase decisive.

Estonia mai are de disputat două partide la Perm, Rusia. Duminică întâlnesc gazda ultimului turneu din calificări iar luni Macedonia antrenată de Aco Todorov, într-un meci care ar putea fi decisiv în stabilirea ultimei calificate din grupa B.