CN U12 - U-BT Cluj-Napoca și Dan Dacian București, campioanele ediției 2022

Campionatul Național U12 a ajuns la final, în total la ediția din 2022 participând 27 de echipe, majoritatea în întrecerea masculină. U-BT Cluj-Napoca și Dan Dacian București au devenit campioane în competițiile derulate în perioada 27 iunie-2 iulie la Costinești.

În competiția masculină, la startul acestei ediții s-au aflat 20 de echipe, împărțite în prima fază în patru grupe de câte cinci echipe, apoi în faza a doua în cinci grupe de câte patru. În urma meciurilor eliminatorii, în careul de ași au ajuns U-BT Cluj-Napoca, Laguna Alb București, Alpha Sport Team Sibiu și Dan Dacian Portocaliu București.

Finala mică au câștigat-o cei de la Alpha Sport Team Sibiu, 45-28 împotriva lui Dan Dacian Portocaliu București și au obținut medaliile de bronz în ediția 2022, în vreme ce finala mare s-a terminat cu victoria lui U-BT Cluj în fața Lagunei București, scor 38-19.

16. CS Sport Star Timișoara

La feminin au participat doar 7 echipe, în lupta pentru medalii ajungând Dan Dacian București, CSȘ Sfântu Gheorghe, Smart Basketball Team Cluj-Napoca și Sportul Studențesc București. Finala mică a consemnat victoria Sportului, 17-11 cu Smart Basketball Team Cluj-Napoca, în vreme ce finala mare s-a terminat cu succesul echipei Dan Dacian București, 40-10 împotriva lui CSȘ Sfântu Gheorghe.