CSM 2 Oradea și Agronomia București câștigă primele meciuri ale zilei în Liga 1

CSM CSU 2 Oradea și CS Agronomia București au deschis cu victorie ziua de baschet de duminică (05.12) din Liga 1 la baschet masculin, ambele învingând fără probleme pe NN Ulisse București respectiv CS Politehnica Iași.

Orădenii și-au făcut meciul ușor din primul sfert, pe care l-au câștigat cu 23-7, avantajul dublându-se până la pauza mare unde s-a intrat cu 50-20.

Bucureștenii au coborât în câteva rânduri la sub 30 de puncte între, dar parțialul al treilea s-a încheiat cu 65-30 în favoarea gazdelor. Ultimul sfert aveau să-l câștige oaspeții (20-19), chiar și așa diferența rămânând mare și CSM 2 Oradea și-a asigurat al patrulea succes stagional, după 84-50.

Toți titularii bihorenilor au terminat în double figures, Bogdan Creț fiind lider cu 14 puncte, 7 recuperări, 5 intercepții și 4 pase decisive. De la NN Ulisse București lista marcatorilor a condus-o Florin Mihai (14 puncte, 8 recuperări).

De un duel mai echilibrat, cel puțin în prima repriză, a avut parte Agronomia București. Formația din capitală a condus după sfertul inaugural cu 21-16, apoi Politehnica Iași a câștigat al doilea parțial (21-20) și la pauză s-a intrat cu 41-37.

Agro s-a distanțat treptat după reluare, dar ieșenii s-au apropiat la 53-49 și apoi la un singur punct (53-52), iar prin coșul lui Alexandru Prodan chiar au condus cu 54-53. Din acel moment, gazdele au forțat finalul sfertului trei și după un run de 14-0 se aflau liniștitor în față, scor 67-54.

Ultimul parțial l-au adjudecat fără emoții cei de la Agronomia (30-9) și tabela indica 97-63 la final. Alb-verzii sunt la al treilea succes în campionat, iar Poli Iași coboară la 1-5 bilanț, asta după ce a jucat și cu o zi în urmă (4 decembrie) împotriva lui Eagles București.

Adrian Oprea a contabilizat 27 de puncte și 10 recuperări pentru învingători, în timp ce din tabăra Iașiului principalul marcator a fost Alexandru Prodan (23 de puncte, 4/5 de la distanță, 6 recuperări).

*foto: Facebook Oradea Next Generation