BC CSU Sibiu câștigă al doilea amical disputat în Spania

BC CSU Sibiu continuă seria partidelor de pregătire din Spania. Trupa antrenată de Dan Fleșeriu a învins pe Circulo Gijon Baloncesto, echipă angrenată în LEB Silver, a treia ligă spaniolă. După o primă repriză mai modestă, sibienii au preluat frâiele în partea a doua a jocului din Asturia și s-a impus la final cu scorul de 80-77.

BC CSU Sibiu a fost condusă la finalul ambelor sferturi din prima repriză. După primele 10 minute de joc scorul era 23-17 iar la pauză, Circulo Gijon Baloncesto mai avea 5 lungimi avantaj, 39-34. La relaurea jocului, sibienii au intrat mult mai bine pe parche și au reușit un parțial de plus 11 puncte prin care treceau la conducere, 60-54. Partida a rămas echilibrată și în ultima secvență de joc iar precizia lui McGrew de la linia de fault în ultimul a adus victoria pentru BC CSU Sibiu, scor final, 80-77.

Justas Tamulis a fost cel mai bun marcator al Sibiului cu 17 puncte. Evan Fitzner a contribuit cu 14 puncte.Lucas Tohhătan, Tanner Mcgrew și Luca Năstruț au marcat fiecare câte 10 puncte. Mirel Dragostea încheiat cu 8 puncte iar Mo Pratt cu 7.

BC CSU Sibiu va mai dusputa două partide în turneul din Spania. Unicaja Banco Oviedo și Palmer Alma Mediterranea, ambele echipe din LEB Oro, liga secundă a Spaniei vor da piept cu trupa lui Dan Fleșeriu.