CSM CSU Oradea obține o victorie spectaculoasă în meciul cu CSO Voluntari

CSM CSU Oradea și-a luat revanșa pentru înfrângerea din finala Cupei României și a câștigat clar derby-ul cu CSO Voluntari, scor 96-78, într-o partidă jucată la arena Antonio Alexe din Oradea, în cadrul turneului LNBM găzduit de bihoreni.

CSM CSU Oradea a început în formula Watson, Fometescu, Holt, Green și Valeika, în timp ce CSO Voluntari i-a avut în formula de start pe Hickey, Badiu, Moldoveanu, Mccarthy, Barro.

Oradea a început mai bine partida, iar după and-one-ul lui Green și tripla lui Holt conducea cu 13-7. A urmat însă un run de 9-2 al ilfovenilor, care au ajuns în avantaj (16-15) după tripla lui Devoe Joseph. Green, Watson și Fometescu au înscris fiecare câte un coș de 3 (24-20). Finalul primului sfert a fost la fel de electrizant. Tudor Fometescu a reușit un eurostep spectaculos, iar Gîrbea a pus ultimele puncte ale primului sfert pe sirenă, scor 32-25 pentru bihoreni.

Giordan Watson a marcat un coș de 3 puncte și a dus Oradea din nou la 10 puncte (42-32). Răspunsul a venit imediat din partea lui Hickey. După tripla lui Holt, au urmat două dunk-uri ale lui Mccarthy, inclusive un and-one. Watson și Hickey au schimbat din nou coșuri de 3 puncte, iar Aaron Broussard a stability scorul primei reprize la 53-44.

Voluntari a semnat primele puncte ale reprizei secunde, dar Oradea a început să pună puncte pe tabelă din orice poziție, iar după reușita de 3 a lui Holt, avantajul s-a dus la 15 puncte (63-48). După time-out-ul lui Ocokoljic, Voluntari a pus repede 4 puncte pe tabelă și l-a forțat pe Achim să ceară la rândul său timp de odihnă. Anthony Hickey a reușit apoi un coș de 3 puncte și pătrundere fabuloasă pe piruetă care a redus diferența la 6 puncte (69-63). În cele din urmă Broussard a stabilit scorul după 30 de minute la 71-63.

Dragan Zekovic, de neoprit în ultimul sfert al meciului dintre Oradea și Voluntari

Zekovic a deschis ultimul sfert cu un coș de 3 puncte. Badiu a fost aproape să îl imite pe Hickey, dar a ratat oferita pe piruetă. Holt a reușit apoi un nou coș de 3 puncte (77-65). Același Zekovic a devenit punctul central al ofensivei orădene și a dus scorul la 85-69.  După o reușită a lui Joseph, același Zekovic a primit o minge și a reușit o piruetă pe pivot, după un pas spectaculos al lui Markovic. Finalul de meci a fost controlat de Oradea, care în cele din urmă s-a impus cu 96-78.

Stephen Holt a înscris 17 puncte, cu 6 recuperări, 4 pase decisive și 5/7 de la 3 puncte. Giordan Watson a marcat 15 puncte cu 8 pase decisive, Aaron Broussard a contribuit și el cu 15 puncte, în timp ce Dragan Zekovic a marcat 13 puncte, toate în sfertul decisiv. Nikola Markovic a adunat 11 puncte cu 5 recuperări iar Tudor Fometescu 10 puncte.

De partea cealaltă, Anthony Hickey a adunat 22 de puncta cu 9 pase decisive, dar singurul jucător care a mai fost în „double-digits” a fost Devoe Joseph (10 puncte).

După acest meci, CSM CSU Oradea ajunge la 12-5, în timp ce CSO Voluntari are 15-6.

Luni CSO Voluntari va juca împotriva Timișoarei, în timp ce Oradea va întâlni Athletic Constanța.

*foto: sportpictures.eu