CSM Ploiești se impune dramatic, în prelungiri, pe terenul celor de la CSM Focșani

CSM Ploiești s-a impus dramatic, după o repriză de prelungiri, scor 88-86 pe terenul celor de la CSM Focșani, în etapa a cincea din LNBM.

Focșani a început partida în formula Chatman, Burlacu, Pustahvar, Reljic și Baker, în timp ce Ploiești i-a avut în primul cinci pe Magdevski, Watson, Negoițescu, Chițu și Vaughn.

Dunk-ul lui Watson a deschis partida, dar gazdele au venit imediat cu un run excelent de 14-4. CHristian Chițu și Vlad Negoițescu au marcat apoi câte o triplă pentru a-i aduce pe gazde la o posesie (14-12). Vrâncenii au revenit la timona partidei în finalul primului sfert și intrau după zece minute cu un avantaj de 7 puncte (23-16). După ce gazdele s-au dus la nouă puncte la începutul sfertului secund (25-16), prahovenii au revenit în meci datorită preciziei de la distanță a lui Chițu, Popa Calotă sau Hamond. Astfel, la pauză vrâncenii aveau un avantaj de numai 2 puncte, scor 36-34.

Wade Chatman și Justin Baker au marcat trei triple consecutive pentru Focșani la începutul reprizei secunde, iar trupa lui Petruț a avut chiar și un avantaj de 10 puncte (50-40). Însă oaspeții au reintrat în meci cu un and one al lui Vaughn, iar același jucător avea să stabilească scorul după trei sferturi, în urma unei aruncări libere transformate după un fault tehnic primit de Demetris (58-56). Sfertul patru a fost unul foarte spectaculos, cu Ploieștiul preluând de această dată inițiativa. Însă Baker și Chatman a rebăgat Focșaniul în meci, tot de la linia de 3. Negoițescu a marcat o triplă care părea că aduce victoria pentru prahoveni (73-76), mai ales după libera ratată de Pustahvar. Un atac ratat de prahoveni a fost urmat apoi de două ratări de la libere ale aceluiași Pustahvar. Însă pe recuperare ofensivă Henri Wade Chatman a trimis meciul în prrelungiri, scor 76-76.

Hammond a deschis repriza de prelungiri cu un and-one, însă apoi gazdele s-au întors la conducere prin Pustahvar și Reljic. Ploieștenii au ripostat, au recuperat ofensiv și au reușit să se impună cu mari emoții, după ce Hammond și Vaughn nu au fructificat aruncările libere primite pentru faulturi la recuperare. Scor final 88-86 pentru CSM Ploiești.

Earl Watson a marcat 17 puncte cu 6 recuperări și 3 intercepții, cu 7/8 din acțiune. Kwame Vaughn a marcat 16 puncte cu 5 pase decisive, Ch. Chițu a înscris 13 puncte cu 6 recuperări iar Deion Hammond 11 puncte cu 5 recuperări pentru CSM Ploiești. La gazde s-au remarcat Henri Wade Chatman, cu 24 de puncte și 5 recuperări, Justin Baker cu 22 de puncte, 7 recuperări, +30 eficiență, Pavle Reljic cu 16 puncte, 7 recuperări, 7 pase decisive și Aliaksandr Pustahvar cu 12 puncte.

După acest meci CSM Ploiești ajunge la un palmares de 4-1 și va juca etapa viitoare la Timișoara, în timp ce CSM Focșani are 1-4 și runda viitoare va juca în deplasare, la Athletic Constanța.

*foto: CSM Ploiești