CSO Voluntari pleacă cu o victorie după turneul de la Oradea

CSO Voluntari a reușit să obțină o victorie la turneul cu numărul 11 de la Oradea. Câștigătoarea Cupei României a trecut astăzi, 12 aprilie, de SCM Timișoara cu scorul de 87-62.

Timișoara a început meciul cu un run de 5-0. Ilfovenii au răspuns cu 10 puncte. Gajic a oprit seria bună a adversarilor cu un coș de 3 puncte. Timișoara nu a marcat timp de mai două minute și jumătate iar CSO Voluntari nu avea cum să nu profite și a dus scorul de 24-11. Igor Mijajlovic a mai salvat din aparențe în ultima secundă din primul sfert cu un coș de la mare distanță.

Trupa lui Dragan Petricevic, impulsionată de reușita lui Mijajlovic, a început mai bine actul secund și s-a apropiat după jumătatea acestuia la o singură posesie. A urmat un nou run al ilfovenilor, care duceau scorul la 38-29. Până la pauză s-a mai marcat puțin iar diferența a rămas aproape aceeași. CSO Voluntari conducea la jumătatea meciului cu scorul de 40-33.

La reluarea jocului, trupa antrenată de Sasa Ocokoljic a început excelent și după 4 minute, Ousmane Barro își ducea echipa la un ecart de 15 puncte, scor 53-48. Timișoara a răspuns cu 5 puncte la rând și venea un time-out imediat al ilfovenilor. Sasa Ocokoljic a oprit la timp jocul, ca mai apoi elevii săi să ducă scorul la 60-43. Timișoara a recuperat 6 lungimi până la finalul sfertului trei, cu un nou coș pe sirenă marcat de această de Adam Mirkovic, pentru scorul de 65-54.

Ultimul act a fost unul fără istoric. SCM Timișoara nu a putut să revină aproape de adversari. Tripla lui Malcolm Lee a pus practic capăt partidei la scorul de 77-57, cu 4 minute rămase de joc. Scorul final a fost 87-62.

Vlad Moldoveanu a fost omul meciului cu 20 de puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive. Anthony Hickey a terminat cu 21 de puncte, 6 pase decisive și 4 recuperări. Devoe Joseph a adăugat 16 puncte și 6 pase decisive iar Malcolm Lee a venit de pe bancă cu 12 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive.

Nikola Gajic a fost cel mai bun timișorean cu 16 puncte, 11 recuperări și 2 pase decisive. Milos Komatina a terminat cu 12 puncte, 5 pase decisive și 2 recuperări.