CSO Voluntari s-a impus fără drept de apel în fața lui CSM Focșani

CSO Voluntari a câștigat pentru a cincea oară consecutiv în actuala stagiune a Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 117-42 cu CSM 2007 Focșani într-un meci disputat duminică seara (05.12) și care a contat pentru etapa a 10-a.

Sasha Ocokoljic i-a trimis pe parchet pe Vasiliauskas, Gotcher, Badiu, Moldoveanu și Barro, iar oaspeții au replicat cu un prim 5 format din Chatman, Reljic, Burlacu, Țibîrnă și Pustahvar.

Ilfovenii au avut un start lansat și au început jocul cu 17-2, perioadă în care Toddrick Gotcher și-a trecut în cont deja 10 puncte (4/5 din acțiune), Henri Chatman întrerupând seria Voluntariului cu un lay-up pentru 17-4. Din acel moment s-a menținut un ecart de 13-15 puncte în favoarea gazdelor, Pustahvar, Reljic și Lucian Țibîrnă înscriind pentru Focșani (23-10). Malcolm Lee și Antonio Woods au încheiat un prim sfert excelent pentru CSO Voluntari, 27-10, cu două reușite din paint.

Lee a desprins deținătoarea Cupei României la 30-12 după două libere precise, apoi cu o serie de șase puncte la rând CSO Voluntari a ajuns la 36-15. CSM Focșani a avut doar trei coșuri din acțiune în următoarele cinci minute, perioadă în care diferența a crescut la 47-22, prin tripla lui Vasiliauskas gazdele apropiindu-se de pragul celor 30 de puncte între. Denis Nacu a înscris ultimul coș al primei reprize, pe care amfitrionii au dominat-o clar, 51-24.

CSO Voluntari a avut aproape 60% din acțiune, cu 6/12 la aruncările de trei puncte, spre deosebire de 30% cât a avut CSM Focșani la nivelul aruncărilor. Ilfovenii au controlat fiecare detaliu statistic, având 21-14 la recuperări, 12-4 la assist-uri, 7-2 la intercepții sau 22-14 la punctele din paint. De asemenea, banca gazdelor a adus 18 puncte, față de 8 câte au reușite rezervele vrâncenilor. Gotcher s-a remarcat în mod special în primele 20 de minute, cu 6/7 din acțiune, jumătate din reușite venind de la distanță, pentru 15 puncte în total.

Patru marcatori a avut trupa antrenată de Sasha Ocokoljic în prima jumătate a sfertului trei, Lee, Moldoveanu, Woods și Thompson contribuind pentru un run de 15-0, cu care s-a ajuns la 66-24. Henri Chatman a oprit pentru câteva secunde seria gazdelor, Vasiliauskas și Gotcher arzând plasa de la distanță pe următoarele trei atacuri (75-28). Finalul sfertului a consemnat scorul 86-32.

Ultimul sfert a pornit cu un parțial de 10-1 pentru Voluntari, scorul devenind 96-33, ulterior Marcu Badiu fiind cel care a reușit punctul 100 pentru gazde, după un floater. Chatman a înscris abia al doilea coș din acțiune pentru Focșani în acest parțial (105-38), în cele din urmă ilfovenii impunându-se cu 117-42.

CSO Voluntari trece la 7-1 bilanț, ilfovenii câștigând a cincea partidă la rând în Liga Națională cu această ocazie și vor avea o deplasare la CSM Baschet Petrolul Ploiești în cadrul etapei viitoare. CSM Focșani coboară la 3-7 și întâlnește pe teren propriu Dinamo București în runda următoare.

Toddrick Gotcher a fost MVP-ul partidei, cu 24 de puncte (6/8 de la distanță), 4 recuperări, 4 pase decisive, urmat de Sarunas Vasiliauskas (18 puncte, 6/9 din spatele arcului de cerc, 4 pase decisive) respectiv Malcolm Lee (15 puncte, 4 recuperări). De la Focșani un singur jucător, Henri Chatman, a terminat în double figures (13 puncte, 4 recuperări).

*foto: Facebook CSO Voluntari - Baschet