Dan Fleșeriu, după victoria cu Steaua: „Meciul de la Timișoara a contat mult pentru încrederea jucătorilor”

CSU Sibiu a reușit o victorie clară în meciul care a încheiat prima etapă din Grupa Roșie a LNBM, scor 95-75.

La finalul partidei, antrenorul gazdelor, Dan Fleșeriu, a oferit mai multe declarații în care s-a arătat încântat de victoria elevilor săi:

„Nu a fost neapărat o descătușare. Avem acum o serie mai lungă de victorii, avem o rotație destul de lungă și un randament bun la toți jucătorii care au intrat astăzi. Meciul de la Timișoara a contat mult pentru încrederea jucătorilor, acea revenire de la -20. Astăzi a fost un joc bun și pe fondul unui joc mai lent și mai puțin agresiv al băieților de la Steaua care au o rotație mai scurtă și nu au putut să stea mai bine în meci. Am văzut jucători obosiți și la noi, dar sper ca de acum să fim din ce în ce mai buni. Mergem la Cluj să facem un meci tot mai bun, să vedem dacă reușim să continuăm seria de victorii.”

Întrebat ce părere a avut despre revenirea Stelei din sfertul 2, Dan Fleșeriu a remarcat calitățile steliștilor din spatele semicercului:

„Steaua este e o echipă bună, au shooteri buni. În sfertul doi Vîrnă și Gavrilă i-a băgat înapoi în meci cu coșurile de 3 puncte. Ar  fi putut să continue și în sfertul 3 sau 4 cu acest lucru. Au mai avut o revenire timidă la sfârșitul sfertului 3, dar am reușit să rezistăm și să câștigăm. Am marcat mult de afară și asta ne-a ajutat astăzi.”

Interesant este că antrenorul oaspeților, Cătălin Burlacu, a refuzat să dea declarații fanilor și presei.

După acest meci, CSU Sibiu își mărește distanța față de Steaua și păstrează locul 3 în clasament, cu 10-5, în timp ce Steaua coboară la 6-9.

*foto: Dragoș Dumitru/ facebook CSU Sibiu