U BT Cluj-Napoca începe finala cu o victorie clară, conturată în repriza secundă

U BT Cluj-Napoca a preluat conducere în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2021/2022. Campioana în exercițiu a reușit să se impună clar în primul meci al seriei, jucat azstăzi, 26 mai, la BT Arena. Băieții lui Mihai Silvășan au făcut o repriză secundă fantastică, la care CSO Voluntari nu a avut replică și partida s-a încheiat cu scorul de 87-65.

Presiunea finalei și-a pus amprenta asupra jocului celor două echipe de-a lungul primei reprize. Au fost multe erori de fiecare parte și la fel de multe ratări. Primul act a fost condus de la un capă la celălalt de echipa vizitatoare. Cea mai mare diferență a fost de 5 lungimi, de fiecare dată după reușitele lui Marcu Badiu, după un coș de 3 puncte, respectiv în urma unui layup. Giordan Watson și-a trecut în cont 4 puncte la rând cu care minimiza ecartul dintre cele două echipe. Malcolm Lee a oprit seria „clujeanului”, iar Elijah Stewart cu un slam dunk a închis primele 10 minute joc, scor 15-16. Sfertul secund a început perfect pentru ilfoveni, care după o triplă a lui Rolli Torok s-au desprins pentru prima la mai mult de două posesii. CSO Voluntari și-a continuat jocul mai bun și s-a desprins la 10 puncte, grație unei reușite a lui Lee. U BT Cluj-Napoca a supraviețuit pe mână lui Brandon Brown, care a marcat următoarele 8 puncte pentru echipa sa. În ultimul minut din prima repriză doar Dustin Hogue a mai înscris și la cabine se intra cu scorul de 30-34 în favoarea oaspeților.

Prima repriză a fost una plină erori în ambele părți, U BT a comis 10 turnovers, în timp ce CSO Voluntari a pierdut 9 posesii. Clujenii au avut un procentaj de doar 14% la aruncările de 3 puncte, cu 2 reușite din 14 aruncări. Nici ilfovenii nu au stat mai bine, cu 2 din 9 pentru 22% din spatele semicercului. În plus, elevii lui Sasa Ocokoljic au înregistrat aceeași linie statstică și la aruncările libere.

Gotcher a marcat primul coș al reprizei secunde, de la mare distanță. Stipanovic a replicat cu un floater, după care rapid la celălalt panou Thompson a reușit un coș cu fault, dar a ratat libera suplimentară. Sfertul trei a început alert și parțialul după 3 minute era de 9-8 în favoarea gazdelor. Clujul a trecut pentru prima dată la conducere cu 7 puncte marcate la rând în mai puțin de 30 de secunde, scor 46-44. Jocul a curs într-o singură direcție și Stewart cu două triple a facilitat ca echipa lui să ajungă la un avantaj maxim în partidă, de 10 puncte. U BT Cluj-Napoca a reușit să marcheze mai multe puncte în sfertul trei decât a făcut-o în întreaga primă repriză și conducea cu scorul de 65-54 înaintea actului decisiv. CSO Voluntari a rămas fără punct marcat în primele 4 minute din ultima secvență de joc. Campioana în exercițiu a închis rapid socotelile și s-au desprins la 20 de puncte. Gazdele au continuat să facă spectacol, iar la final s-a înregistrat scorul de 87-65.

Brandon Brown a fost omul meciului cu 18 puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări. Elijah Stewart a venit de bancă cu 16 puncte, 2 pase decisive și o recuperare. Patrick Richard a reușit 15 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive.

Rolland Torok cu 11 puncte și 7 recuperări a fost cel mai bun jucător al oaspeților. Gotcher a marcat și el 11 puncte. Sarunas Vasiliauskas a terminat cu 10 puncte, 6 pase decisive și 4 recuperări, iar Eric Thompson cu 10 puncte și 7 recuperări.

U BT Cluj-Napoca nu l-a folosit în acest pe Karel Guzman, cel care a făcut infiltrații la mână, chiar în ziua premergătoare debutului finalei.

Meciul 2 din finală se joacă sâmbătă, 28 mai, de la ora 18:30, tot la BT Arena.

Kuti
    Am jucat foarte bine, dar cea mai frumoasă surpriză a fost Kuti, multe recuperări și un fault foarte important obținut la Thompson. Nu cred că vom avea probleme sa câștigăm finala daca jucam tot așa. Singurele aspecte negative sunt legate de lipsa de interes pentru baschet în Romania, nu am reușit să umplem sala in finala și comportamentul unor spectatori care vin la 2 meciuri pe an lasă de dorit, huiduieli către unii jucători care ies accidentați și fumat de țigări electronice langa copii in sală. Clujul este capitala Ardealului dar începe să devină și o groapă de gunoi.

cu 1 an în urmă (27.05.2022)
    • U BT Cluj-Napoca Jojo:

Din nou...
      Mergem la meci sa comentam comportamentul suporterilor...aia care isi lasa mizeriile dupa ei la fiecare meci, ghici ce? Da...sunt tot ardeleni....si aia care fumeaza langa copii..da si ei. Te duci la un meci de baschet, in FINALA, dar te astepti sa nu auzi huiduieli?!
      Suporterii in seara asta cred ca au fost fantastici, cred ca in final asta a ajutat echipa in repriza a doua.
      Sala nu s-a umplut, nu cred ca din "lipsa de interes" ci mai degraba ca e totusi in timpul saptamanii...unii mai au joburi...copii acasa etc. Probabil sambata lucrurile vor sta altfel.
      Ce nu am inteles au fost iesirile lui Hogue si Bircevic...total deplasate.
      Bravo baieti pentru victorie!
      Ne vedem samabata!
      Haide U!

• U BT Cluj-Napoca 1234567:

Ardeleni
      Pot sa fie ardeleni, tot țărani proști sunt, cel puțin eu nu știu ce legătură trebuie să aibă lăsatul de mizerii și comportamentul de cocalar cu fenomenul ultras. Huliganii cu colecții de adidași parca erau suporterii mândriei Ardealului de pe deal dar în lipsa de echipe la alte sporturi îi mai întâlnești și prin sală.

• CS Universitatea Cluj-Napoca Calin Barsan:

ai totusi...
      Eu incerc sa inteleg ceva. Cum han-tatar in comentariile unora mereu exista "bocete" legate de public. Ca, nu-i asa, daca vine "galeria de la fotbal" nu e bine, ca aia injura (in general frana) si aud copiii. Daca nu vine, iar nu-i bine, ca "nu se umple sala". Daca se huiduie, desigur, nu-i bine, ca doar nu asa se pune presiune intr-un meci, fie el si de baschet, ci, probabil, cu zambete si panselute. Eu cred ca sala a intrat mai greu in "meci" dar pana la urma a fost senzationala. Si, pana la urma, conform datelor oficiale, au fost 5,200 de suporteri. Sa imi aratati o alta sala care are macar capacitatea teoretica asta, nu sa mai fie si populata la peste 5,000. Detest genul asta de abordare. Noi, astia mai batrani si mai "fraieri", mai avem si amintiri cu Ionut Georgescu sau cu Carutasu si nu ne vine sa ii... "pupam". Si mai sunt si alti aroganti acolo. Meciul il las "pe mana voastra", desi o mentiune tot merita: iar nu-i bine ca Hogue, ca Bircevic... Poate va ganditi ca acolo pe parchet tensiunea e alta decat de pe un scaun comod din tribuna. Si ca, nu-i asa, se intampla sa iti iesi din fire. Nimeni nu-i perfect (decat, desigur, unii carora le pute ceva...).
      Ma iertati pentru mesajul asta lung dar eu cred ca uneori lipseste ceva: bucuria aia simpla si adevarata ca ... joaca "U". Pentru mine e de ajuns.
      PS: ma cam deranjeaza ca "vorbesc" cu niste "name"-uri neasumate. Eu unul imi asum identitatea. E asa "aiurea" sa o faca si altii?

Este o diferență între a veni la U pentru bucuria că joacă U, adică a cânta, a scanda(chiar daca mai și înjuri), a huidui o decizie a arbitrului sau a încerca să pui presiune pe echipa cealaltă și a înjura jucătorii români, a huidui și înjura un jucător accidentat și a lăsa mizerie in sală. Nu țin minte o deplasare la care galeria de fotbal sa lase intenționat mizerie, la galerie se cântă deci nu se scuipă semințe. Există o diferență între un suporter/ultras și un cocalar.

• U BT Cluj-Napoca cata2106:

catre 1234567
      Daca nu tii minte deplasari in care sa galeria de la fotbal sa lase mizerie in stadion dupa meci, inseamna nu prea ai fost in deplasari la fotbal. Si aici nu e vorba ca doar cei de la U fac asta, e vorba de educatia maselor, am vazut gunoie lasate si la meciuri, festivaluri sau alte adunari de oameni. Deci sa dai vine doar pe spectatorii de la baschet, mi se pare deplasat.
      Si da, se mai injura la meciuri, ca nu ai cum sa stai pasiv daca esti implicat emotional sau esti suporterul unei echipe, eu asa sunt. Daca vrei liniste si doar sectacol, recomand teatrul sau opera, poti sa stai si jos acolo, si te ridici doar la final.
      Pana la urma asta inseamna pasiune, te ridici, strigi, huidui, aplauzi!
      Iar da, educatie inseamna sa iti strangi gunoiul dupa tine! Dar daca mai imi scapa una de nezis printre buze cand se rateaza sau la o decizie controversata a arbitrului, sorry pentru cei din jur.

• U BT Cluj-Napoca Acs Titi :

De la execrabil
    la sublim. Cam asta este singura caracterizare a jocului lui U-BT. Parcă n-aș îndrăzni să spun : Țineți-o tot așa, că ne crapă capul sau inima.

• Benjamin :

Bravo Kuti!

• U BT Cluj-Napoca CCI :

Prima data
    Prima data cand vin la un meci acasa al lui U, si imi zice cineva sa stau pe scaun,ca de aia mi-am luat bilet, sa stau jos.In conditia in care in sfertul 3 pe revenirea noastra, si orb daca erai, tot te ridicai in picioare..in fine, bravo baietii, Haide U

nimic nou
      Asta cu "stai jos pe scaun" nu e o noutate. S-a intamplat destul si pe ClujArena in playoff-ul asta. Este acea categorie care nu are nici un aport la spectacol. Da' macar aduc bani clubului (asta era o ironie) :)

despre stat jos
      Las ca mie mi s-a zis la meciul cu Ludwigsburg, dar acolo s-a explicat ca erau multi care au vazut prima data un meci de baschet. Pacat ca multi nu au mai revenit.

• BC CSU Sibiu gyke:

pe udeva sunt de acord ca la un astfel de meci suporterii adevarati trebuie si vor sa stea in picioare; dar sunt si spectatori care nu traiesc atat de intens si/sau isi doresc sa vada meciul stand jos. cred ca ar trebui sa fie mai multa intelegere de ambele parti.
      uite experienta mea de la Final 4 de la Belgrad; primul meci Oly vs Efes, 12000 de greci in tribune, toata lumea a stat si a vazut meciul in picioare, pur si simplu nu exista alta optiune :)... dar la meciul 2, fiind deja destul de obosit, le-am cerut celor cativa greci care ramasesera in picioare sa se aseze... iar baietii au fost relativ ok si au facut-o... desi se trezeau destul de des si incepeau sa cante; una peste alta, chiar a fost fain spectacolul din tribune si a meritat efortul.

• pipzn :

Meci
    inceput poate prea crispat (ca sa nu spun prost) de "U" care a bifat din plin la categoriile din "asa nu": multe mingi pierdute, ratari "nesfarsite" de la 3, nervi soldati cu tehnice, fault antisportiv... . Cred ca doua lucruri au salvat situatia: jocul surprinzator (inclusiv sau mai ales pentru oaspeti) a lui Watson respectiv faptul ca Gotcher a trebuit sa fie retras prematur pe banca din cauza celor doua faulturi rapide facute. Si sa nu uitam liberele ratate de Voluntari. (Bine, asta a fost o constanta tot meciul).

Din fericire a existat sfertul 3 care a aratat toate punctele forte cu care echipa clujeana a impresionat inclusiv pe parcursul european. Felicitari intregii echipe!

Alte constatari/concluzii?
    Voluntariul a avut libere dublu fata de adversar si cam asa cred ca va fi si in meciurile viitoare. Norocul adversarilor ieri a stat in procentajul jalnic de reusite (38%, cred ca cel mai prost din intreg sezonul pentru ei) pentru ca altfel sigur am fi avut un scor mai strans. Dar nu cred ca vor mai avea acel procent, mai ales cand vor juca la ei acasa.
    Daca nu vor fi presati si obositi tot timpul (aici ne-ar ajuta mult si prezenta lui Guzman desi Kuti a facut treaba foarte buna si in repriza secunda cam toti) Voluntariul are cu cine sa puna probleme pentru ca are si jucatori buni aruncatori de afara si semidistanta si de patrundere si si un pivot puternic, cel putin fizic vorbind.

Scorul de aseara nu reflecta valoarea loturilor si meciul de sambata s-ar putea sa fie cel mai greu (in afara de un eventual meci decisiv).

• U BT Cluj-Napoca studentU :

de la 1 pan la shepte
    tu de fapt ce ti-ai propus pe aici? sa ne dojenesti pe toti ca ne-a curs din punga de popcorn si ca am huiduit ca sa le tremure chilotii adversarilor?
    inteleg ca la fotbal nu se injura, nu se huiduie si nici nu se lasa mizerie. meri acolo atunci daca ti se pare asa dezagreabil la sala. priveste meciul de baschet de la tv daca experienta live mai mult iti repugna decat te satisface.
    nici eu nu-s 100% multumit de ce se aude pe langa mine, ca vin cu copilul de 7 ani si aude verzi si uscate, dar pana la urma e o experienta pe care o iei la pachet.
    Altfel, sunt de acord cu Calin, pentru meci de joi seara 5k plus e lux iar publicul din nou a contribuit din plin la moralul baietilor si implicit la rezultatul final.
    Cu nervii ar trebui sa o lase mai moale, mai ales cu psihopatul de Ciulin. In mare, arbirajul a fost echilibrat, cu greseli de ambele parti.
    Tensiunea o ajuta mult mai mult pe Voluntari decat pe noi. Noi sa ne facem jocul si vom termina seria invingatori. Avem mai mult talent in echipa si avem si echipa.