U-BT Cluj se califică în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin

19.05.2022

U-BT Cluj-Napoca s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după succesul cu 3-0 la general în fața celor de la FC Argeș, care se confruntă în continuare cu mari probleme de efectiv. Scorul final a fost 72-101.

FC Argeș Basketball: Ilari Seppala, Mladen Jeremic, Goran Gajovic, Mihai Măciucă, Lucian Chirof

U-BT Cluj-Napoca: Brandon Brown, Luca Colceag, Elijah Stewart, Stefan Bircevic, Andrija Stipanovic

Stipanovic a lovit primul în meci. Măciucă a răspuns la posesia următoare. Stewart a dus avansul echipei sale la cinci lungimi printr-o triplă, înainte ca Jeremic să înscrie prin același procedeu. Brown și Stewart au dus scorul la 5-11, înaintea triplelor lui Gajovic și Jeremic prin care vulturii egalau la 13. A urmat un run uluitor de 15-0 al oaspeților, oprit de coșul de afară al lui Voinescu. Acesta a reușit un and-one, iar tabela indica 19-28. Watson a stabilit scorul după primul sfert (30-19).

Gajovic a deschis sfertul doi cu două reușite de afară, iar diferența era redusă la cinci lungimi. Hogue a răspuns de la inel. Kuti a bifat și el patru puncte consecutive. Watson a dus scorul la 27-39 cu un and-one. Grasu a înscris și el printr-un floater. Richard a marcat apoi printr-un dunk spectaculos. Watson a finalizat și el un alley-oop din pasa lui Kuti, iar tabela indica 27-47. Argeșenii au avut o răbufnire de orgoliu în finalul sfertului, iar Gheorghe și Seppala au marcat de doup ori de afară. Tabela indica 56-40 la pauza mare.

Hogue a deschis a doua jumătate cu un semi-cârlig. Seppala a răspuns cu o triplă din zero grade. La posesia următoare, Brown i-a oferit o pasă cu panoul lui Stewart pentru un reverse alley-oop. Tot Stew a dus scorul la 43-62. Au urmat două reușite din spațiul de trei secunde, ale lui Hogue și Chirof. Măciucă a intrat în double digits cu un coș de trei. Gajovic a marcat și el în tranziție, dar Hogue a oprit momentul bun al oaspeților și a dat startul unui run de 8-0 al ardelenilor, stopat de același Gajovic. Tabela indica 81-57 înaintea ultimului sfert, după coșul pe sirenă al lui Kuti.

Căprărescu și Voinescu au înscris cinci puncte consecutive pentru gazde în debutul ultimului parțial. Grasu a răspuns imediat din căciulă. Lăpuște a dus scorul la 91-62, înaintea triplei lui Tudor Gheorghe. Axinte și Lăpuște au înscris în posesii consecutive de sub inel. Lăpuște a făcut ca U-BT să treacă de 100 de puncte. Scorul final a fost 72-101, iar piteștenii au fost aplaudați la scenă deschisă de către suporterii prezenți la meci.

Ștefan Grasu a fost cel mai bun marcator al serii, cu 19 puncte. Andrija Stipanovic a reușit un double-double, cu 12 puncte și 10 recuperări. Goran Gajovic a fost coșgheter în tabăra adversă, cu 15 puncte. El a adăugat și 12 recuperări.

În finala mare, U-BT Cluj va da piept cu CSO Voluntari, echipă care a trecut de CSM Oradea cu 3-0 la general. Ardelenii au avantajul terenului propriu. De cealaltă parte, FC Argeș se va duela cu CSM Oradea în finala mică.

*foto: Facebook/FC Argeș Basketball