Victorie la limită pentru CSM CSU Oradea în fața lui Rilski Sportist

CSM CSU Oradea s-a impus la limită în primul meci din cadrul Memorialului Antonio Alexe. Vicecampioana României a dispus de Rilski Sportist la limită, scor 70-69.

Primul sfert al partidei a fost echilibrat între cele două echipe și încheiat la egalitate, 18-18. Actul secund a adus desprinderea pentru bihoreni iar Holt cu o triplă pe sirenă a stabilit scorul pauzei, 38-30. Relaurea jocului a dus prima desprindere a lui CSM CSU Oradea la o diferență formată din două cifre. Bulgarii au răspuns în final de sfert și au refăcut deficitul de pauză, 56-48 pentru Oradea după 30 de minute de joc. În ultima secvență, Rilski Sportisit s-a apropiat pe tabelă și au avut ultimul atac care putea schimba soarta meciului. Bulgarii au irosit șansa victoriei iar CSM CSU Oradea a câștigat la limită.

Garlon Green a fost cel mai bun marcator orădean cu 14 puncte. Nicolescu, Gavrilovic și Markovic au contribuit fiecare cu câte 11 puncte.

Arena Antonio Alexe din Oradea va mai găzdui două partide în zilele următoare, după cum urmează: