Andrew Bynum a debutat în echipamentul celor de la Indiana Pacers

Radu Bărăian

12.03.2014

Andrew Bynum a jucat primul său meci oficial din 2014, ultima partidă jucată fiind în 26 decembrie, debutând în maieul celor de la Indiana Pacers, în jocul câştigat de aceştia, pe teren propriu, în faţa grupării Boston Celtics, scor 94-83.

Bynum a jucat 15 minute şi jumătate în disputa cu Celtics, timp în care şi-a trecut în cont 8 puncte şi 10 recuperări, fiind foarte aproape de un prim double-double în echipamentul Indianei. De asemenea, sportivul a contabilizat şi 3 posesii pierdute. Cele 8 puncte marcate de acesta au venit pe mâna a 3 aruncări reuşite din acţiune din 4 încercări, respectiv 2 din 3 de la linia de fault.

Baschetbalistul de 26 de ani, cu o înălțime de 2.13 m, a început sezonul actual în maieul celor de la Cleveland Cavaliers, pentru care a jucat 24 de meciuri, contabilizând medii de 8.4 puncte și 5.3 recuperări. Apoi, acesta a fost transferat în curtea celor de la Chicago Bulls, „Taurii” renunțând foarte rapid la baschetbalist, fără ca acesta să joace vreun meci.

Bynum a fost drafat în anul 2005 de către Los Angeles Lakers de pe poziția a 10-a în prima rundă. A jucat 7 sezoane pentru Lakes, timp în care a ieșit de 2 ori campion în NBA alături de aceștia, în 2009, respectiv 2010. De asemenea, Andrew Bynum a participat și la All-Star Game-ul din 2012. După episodul Lakers, pentru jucătorul american a urmat un transfer la Philadelphia 76ers, însă a ratat sezonul regulat 2012-2013 din cauza unor probleme la nivelul genunchiului.  Din 2005 și până în prezent, Andrew a bifat 416 meciuri (319 ca titular) în sezoanele regulate din NBA, respectiv 74 (63 din primul cinci) în play-off. În tot acest timp a acumulat medii totale de 11.5 puncte, 7.7 recuperări și 25.6 minute jucate pe partidă în sezonul regulat, respectiv 9.5 puncte, 6.7 recuperări și 24.2 minute petrecute pe parchet în play-off.

Indiana Pacers ocupă prima poziţie în Conferinţa de Est, având un bilanţ de 47 de meciuri câştigate şi 17 pierdute.

*Foto: alwaysmillertime.com