Denver Nuggets a câștigat fără probleme primul meci al finalei NBA

În această noapte, Ball Arena din Denver, Colorado, a găzduit primul meci al finalei ligii nord-americane de baschet. Denver Nuggets a primit vizita lui Miami Heat și s-a impus cu 104 la 93, preluând conducerea în această serie.

Trupa antrenată de Mike Malone s-a impus cu 4-0 în fața lui Los Angeles Lakers, astfel că a avut o pauză îndelungată până la acest joc. În schimb, elevii lui Erik Spoelstra au fost egalați de la 3-0 și de-abia în această săptămână au câștigat partida decisivă a finalei conferinței de est cu Boston Celtics.

Oboseala adunată de jucătorii lui Heat și-a spus, iar Nuggets a condus în 99% din timp. Primele trei sferturi au fost dominate de Nikola Jokic și compania, care au ajuns să aibă un avantaj de 24 de puncte pe finalul sfertului al treilea.

În actul decisiv, gazdele au ridicat piciorul de pe accelerație și acest lucru le-a permis oaspeților să scadă deficitul, însă niciodată nu s-a pus problema învingătoarei. Denver Nuggets s-a impus cu 104 la 93 și a făcut primul pas spre câștigarea campionatului.

Jokic, la prima finală jucată, a izbutit un triple-double (27 de puncte, 14 pase decisive, 10 recuperări), în timp ce Jamal Murray a fost și el aproape de o asemenea performanță (26 de puncte, 10 pase decisive, 6 recuperări).

De partea cealaltă, s-a remarcat Bam Adebayo: 26 de puncte, 13 recuperări și 5 pase decisive. Jimmy Butler, starul lui Heat, nu a avut o prestație la nivelul celor cu care ne-a obișnuit: 13 puncte, 7 recuperări, 7 pase decisive.

Interesant este că formația din Florida a avut doar două libere, în timp ce trupa din Colorado a aruncat 20 de libere. Arbitrii au dictat doar 23 de faulturi de-a lungul celor 48 de minute, balanța înclinând în favoarea gazdelor: 8-15.

Meciul al doilea al finalei dintre Denver Nuggets și Miami Heat va avea loc duminică noaptea, la 03:00.

*foto: Garrett Ellwood/NBAE/Getty Images