Golden State Warriors avansează în finala NBA

27.05.2022

Golden State Warriors au câștigat meciul cinci al seriei cu Dallas Mavericks, scor 120-110. Astfel, elevii lui Steve Kerr se impun cu 4-1 la general și revin în finala NBA după o pauză de trei ani.

Gazdele au avut un start mult mai reușit de partidă și s-au distanțat repede la nouă lungimi (14-5). Texanii au strâns ecartul pe parcursul actului și au venit chiar și la două lungimi diferență. Sfertul 1 s-a încheiat cu Dubs în avantaj (28-23). Din punct de vedere ofensiv, sfertul doi a fost unul perfect pentru gazde. Aceștia au înscris 41 de puncte și conduceau cu 69-52 la pauza mare.

Mavericks au dat semne că pot reintra în meci în sfertul trei, când au reușit să se apropie și la opt lungimi. Înaintea ultimului parțial, deficitul de pe tabelă era de doar 10 lungimi (94-84). Această diferență s-a păstrat până la final, când Warriors s-au impus cu 120-110.

Klay Thompson a fost cel mai bun marcator al meciului și a terminat cu 32 de puncte, 2 recuperări și 3 pase decisive. Andrew Wiggins (18 puncte și 10 recuperări) și Kevon Looney (10 puncte, 18 recuperări) au reușit câte un double-double. Luka Doncic a bifat 28 de puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive, în timp ce Spencer Dinwiddie a venit cu 26 de puncte și 4 pase decisive.

În finala NBA, Golden State Warriors se va duela cu câștigătoarea seriei dintre Boston Celtics și Miami Heat. Celtics conduc la acest moment cu 3-2 la general, iar meciul șase va avea loc în TD Garden, în noaptea de vineri spre sâmbătă, de la ora 03:30 și va fi transmis în direct de Orange Sport.

*foto: goldenstateofmind.com