NBA: Victorii departe de casă pentru Brooklyn Nets și New York Knicks

Șase întâlniri au avut loc în noaptea de duminică spre luni (13.03) în NBA, dintre care în două cazuri s-au impus gazdele. În jumătate din partide diferența a fost de cel mult șase puncte la final.

Denver Nuggets și Brooklyn Nets au deschis seara, cele două producând un prim sfert în care au marcat în total 60 de puncte și scorul era egal, 30-30, după care gazdele au înscris 39 de puncte în cel de-al doilea parțial și la pauză aveau 69-61. Ecartul a devenit unul format din două cifre în debutul reprizei secunde, dar Nets a întors și mergea la 87-98, pentru ca apoi într-o perioadă importantă din sfertul decisiv să aibă un avans din două cifre. Nuggets a redus la un singur punct de la -15, însă într-un final Brooklyn Nets s-a impus cu 120 la 122.

Mikal Bridges și Nic Claxton au fost liderii lui Nets cu 25, respectiv 20 de puncte, alți cinci jucători de la Brooklyn reușind să termine în double figures. Nikola Jokic a contribuit cu un triple-double format din 35 de puncte, 20 de recuperări și 11 assist-uri pentru Denver Nuggets.

New York Knicks a terminat atât primul, cât și cel de-al doilea sfert de pe terenul lui LA Lakers cu câte 31 de puncte marcate și avea 59-62 la pauză. Diferența a urcat la +8 după reluare, dar Lakers a recuperat deficitul și a putut întoarce pentru a intra cu 86-85 în parțialul final. Knicks s-a desprins decisiv cu un run de 16-5 și ajungea să conducă cu +10, pentru ca în cele din urmă scorul pe tabelă să fie 108-112 pentru vizitatori.

Julius Randle n-a fost departe de double-double, jucătorul lui Knicks având la final 33 de puncte și 8 recuperări, iar RJ Barrett l-a urmat cu 30 de puncte și 5 recuperări. D’Angelo Russell a adunat 33 de puncte (6/11 de afară) și 8 pase decisive pentru Lakers, iar Anthony Davis a contribuit cu 17 puncte și 16 recuperări.