Sașa Djordjevic și-a anunțat demisia din funcția de selecționer a Serbiei, după finalul CM 2019

Serbia a încheiat cu o victorie Campionatul Mondial din China, după ce ex-iugoslavii au trecut de Cehia, scor 90-81. Trupa lui Sașa Djordjevic a terminat însă mondialul doar pe locul 5, iar selecționerul sârb a anunțat la finalul meciului că va pleca din funcția de selecționer a naționalei țării sale.

Cehia a avut o prestație curajoasă în meciul pentru locul 5, iar la pauză conducea cu 50-41. Conduși din spate de același Bogdan Bogdanovic, care a avut un turneu extraordinar, sârbii au întors soarta partidei în sfertul al treilea, scor 28-12 și au rezistat ultimelor zece minute pentru a se impune la nouă puncte, 90-81. Bogdanovic a înscris 31 de punce, cu 7/12 de la 3 puncte. Nikola Milutinov a marcat 14 puncte, Stefan Jovic a strâns 12 puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive iar Nikola Jokic a marcat 7 puncte, cu 14 recuperări și 7 pase decisive. De partea cealaltă, Patrik Auda a marcat 16 puncte, Martin Peterka 14 iar cele două vedete, Tomas Satoransky (13 puncte, 6 pase decisive) și Ondrej Balvin (12 puncte, 10 recuperări) și-au adus din nou contribuția în jocul Cehiei, care termină pe un onorant loc 6.

La finalul turneului, tehnicianul sârb Sașa Djordjevic a recunoscut că are de gând să își dea demisia, dar a dat asigurări că luase această decizie încă dinaintea turneului, potrivit eurohoops.net.

Djordjevic a preluat frâiele naționalei Serbiei în 2013, de la Dusan Ivkovic. Cu Sasha pe bancă, Serbia a adunat o adevărată colecție de medalii de argint, la CM 2014, Olimpiada de la Rio – 2016 și la Europeanul din 2017.

*foto: fiba.basketball