Victorie categorică și calificare formidabilă pentru Gaz Metan Mediaș

04.12.2012

81-58
4-1 EuroChallenge 2-3

Gaz Metan Mediaș a depășit pe Tartu Rock, din Estonia, scor 81-58, într-un meci din etapa a 5-a în FIBA EuroChallenge. Pe sferturi: 18-18, 20-13, 23-15, 20-12. În urma acestui rezultat formația pregătită de către Marcel Țenter s-a calificat în faza a doua a grupelor, o premieră absolută pentru baschetul românesc.

Țenter a început această partidă cu doi fundași în teren, Mandache fiindu-i preferat lui Graham. Mediaș are prima posesie a partidei, iar Mladenovic înscrie cu un procedeu de excepție. Oaspeții oferă prompt răspunsul, cu un coș de trei puncte din zero grade, urmat de unul de pe pivot. Deven Mitchell înscrie de două ori consecutiv din acțiune și Gaz Metan conducea cu 7-6 în minutul 4.Dundjerski comite rapor două greșeli personale și este schimbat cu Graham, iar Gaz Metan intră în penalizare după doar patru minute de joc. Ivanovic transformă de la distanță, aceasta fiind prima reușită de la distanță a gazdelor. Replica vine de la Justin Ingram, cu o reușită similară. Mediaș se desprinde pentru prima dată la două posesii, scor 14-10 în minutul 7, moment în care oaspeții solicită primul timp de odihnă.
Imediat după reluarea jocului balticii marchează din spatele semicercului. Oaspeții intră în penalizare, dar Mladenovic ratează de două ori de la linia de pedeapsă. Doronin recuperează ofensiv și o aduce pe Tartu la conducere. Mandache înscrie de la semidistanță stabilind scorul după prima secvență: 18-18.

Oaspeții marchează primii în actul al doilea, autor Eichfuss, însă Mediaș nu reușește să puncteze. Ivanovic și Mitchell comit a 2-a greșeală personală fiecare. După aproape trei minute de joc Dundjerski înscrie pentru trei puncte în pofida opoziției adversarului. Din punct de vedere defensiv Gaz Metan trece în zonă și recuperează mingea. Dundjerski alege să pătrundă și înscrie din nou. Tartu marchează pentru două puncte, iar apoi Leppik transformă de la distanță și duce scorul la 26-23 în favoarea oaspeților la jumătatea secvenței a 2-a, când Țenter a cerut timp de odihnă.
La reluare Guțoaia este trimis pe parchet. Nicoară îl servește pe Ivanovic care îndeasă mingea în coș. Ingram transformă de la aproape opt metri. Mediaș ratează de sub coș, dar recuperează ofensiv și scoate mingea în afara semicercului pentru tripla lui Ivanovic. Dundjerski egalează de la linia de pedeapsă, iar apoi aduce pe Gaz Metan în avantaj de la semidistanță, dup 18 minute de joc. Mitchell dublează avantajul cu o reușită din acțiune. Guțoaia se luptă cu trei adversari pentru o minge și obține vizita la linia de pedeapsă pentru a stabili scorul pauzei: 38-31 în favoarea lui Gaz Metan. Gazdele au terminat repriza cu un parțial de 10-0!

Ivan Ivanovic ratează prima aruncare din repriza a doua, dar insistă și mărește avantajul gazdelor la 13 puncte cu două coșuri de la distanță de excepție în tranziție care au dus parțialul la 16-0 în favoarea lui Gaz Metan. După doar un minut oaspeții se văd nevoiți să ceară timp de odihnă. Nelyubov reduce din handicap la capătul unei acțiuni colective de toată frumusețea. Ivanovic îl servește ideal pe Mitchell. Mandache depune un efort consistent pentru a se apăra cât mai atent și mai aproape la Ingram pentru a-l împiedica pe acesta să aibă șansa de a arunca de la distanță. Întreaga echipă medieșeană se apără exemplar și găsește soluții pentru a ămpiedica adversarul să marcheze. Dundjerski marchează cu panoul și avantajul urcă la 15 puncte. Graham și Dundjerski profită de faptul că balticii ajung în penalizare și mărește diferența la 19 puncte. Jriisa înscrie de la mare distanță pentru Tartu. Mandache răspunde cu aceeași monedă. Tartu transformă o pereche de aruncări de la linia de pedeapsă, scorul la intrarea în secvența decisivă fiind de 61-46.

Vizitatorii marchează primii, prin Eichfuss, de la linia de pedeapsă, însă Mitchell anulează aceste reușite. În schimb, Veideman marchează pentru trei puncte și reduce diferența la 12 puncte. Țenter cere timp de odihnă, nemulțumit de jocul defensiv al echipei pe care o pregătește în debutul sfertului 4. După reluare Tartu se apără om la om, foarte agresiv, pe tot terenul. Oaspeții comit trei greșeli personale pe o singură posesie a adversarului! Ingram marchează pentru două puncte și diferența coboară la zece. Mandache îl servește ideal pe Mladenovic care înscrie prin slam dunk, iar apoi fundașul arădean punctează pe contraatac ducând scorul de 68-54 în minutul 35, când Tartu a cerut timp.
Mandache provoacă greșeală la Ingram și aduce o nouă posesie echipei sale. Mitchell înscrie după recuperarea ofensivă a lui Mladenovic. Apoi, Mandache îl servește impecabil pe Ivanovic, acesta transformând de la mare distanță pentru un avantaj de 17 puncte cu trei minute înainte de final. Tot el înscrie ulterior de sub coș. Mladenovic marchează de pe pivot pentru a mări avantajul la peste 20 de lungimi, iar meciul se sfârșește cu victoria categorică a formației pregătite de Marcel Țenter, scor 81-58.

Remarcați
Mediaș - Ivanovic 20 puncte, 12 recuperări, Mladenovic 16 puncte, 8 recuperări, Mitchell 15 puncte, 7 recuperări, Dundjerski 15 puncte, 4 pase decisive.
Tartu - Ingram 14 puncte, Nelyubov 11 puncte.

Mediaș are 4-1 la general și este calificată în faza următoare a competiției. În schimb, Tartu are 2-3 la general.