Stiri Acvile

Elisabeth Pavel și Ashley Walker, prestații foarte bune în etapa a 4-a din Serie A1

În weekend s-au disputat meciurile rundei a 4-a din Serie A1 la baschet feminin. Cele două componente ale naționalei României legitimate la echipe italiene de primă ligă au avut cele mai bune prestații de până acum în campionat. Ashley Walker a înscris 28 de puncte pentru Passalacqua Ragusa, iar Elisabeth Pavel a marcat 24 pentru Limonta Sport Costa Masnaga.

Formația pivotului de 29 de ani a deschis etapa a 4-a sâmbătă, pe terenul lui Iren Fixi Torino. Nou-promovata a fost învinsă, scor 69-62 (15-18, 12-17, 16-15, 26-12). Elisabeth Pavel a fost coșghetera partidei cu 24 de puncte pentru învinse, în 32:01 minute. A încheiat cu 9/15 la șuturile din semicerc (60%), 0/1 de la distanță și 6/9 de la linia de fault (67%). A mai avut 7 recuperări (3 ofensive/4 defensive), 1 turnover, o intercepție și 2 pase decisive, cu+28 indice al eficienței. A fost cea mai bună prestație a sa în primele patru etape, în care are medii de 15,5 puncte, 6,7 recuperări și 1,2 pase decisive în 28.3 minute, cu 18,2 eficiență.

În meciul de sâmbătă Davis a încheiat în double-double pentru Costa Masnaga cu 18 puncte și 10 recuperări în 35:46 minute, plus 7 assist-uri, dar și 9 turnovers, pentru +15 eficiență. Milazzo a fost cea mai bună marcatoare de la învingătoare, cu 22 de puncte și 7 recuperări în 37:31 minute, cu +24 eficiență, iar Brcaninovic a încheiat în double-double cu 13 puncte și 11 recuperări în 36:29 minute, cu +22 eficiență.

Ashley Walker a fost cea mai eficientă jucătoare a rundei, cu 28 de puncte, 5 recuperări (2/3), 1 capac, 2 intercepții și 2 assist-uri în 21:44 minute, cu +39 eficiență. A avut 6/8 din semicerc (75%), 3/4 de la distanță (75%) și 7/8 la libere (88%). Passalacqua Ragusa a obținut cea mai clară victorie a etapei, 89-58 (21-17, 26-13, 23-13, 19-15) acasă cu Allianz Geas Sesto San Giovanni, formația pe care o învingea în finala cupei de anul trecut. Jucătoarea cu cetățenie americană și română are medii de 18,2 puncte în cele patru partide jucate până acum, plus 4 recuperări, 1 assist și 21,5 eficiență în 26.3 minute

La Pasalacqua au mai fost în double-double la meciul de duminică: Hamby (20 de puncte, 9 recuperări, +36 eficiență în 27:05 minute) și Romeo (15 puncte în 24:13 minute, plus 5 recuperări și 6 assist-uri, +36 eficiență). De la învinse Panzera a fost cea mai bună marcatoare cu 13 puncte în 37:11 minute.

În celelalte cinci meciuri de duminică s-au mai impus: Fila San Martino di Lupari (78-66 acasă cu Sicily By Car Palermo), Famila Wuber Schio (71-61 la Gesam Gas e Luce Le Mura Lucca), USE Scotti Rosa Empoli (77-66 acasă cu Virtus Segafredo Bologna), Umana Reyer Venezia (77-62 la Della Fiore Broni) și Pall. Vigarano (77-66 acasă cu O.ME.P.S Givova Battipaglia).

În clasament conduce Passalacqua Ragusa cu 8 puncte după 4 victorii din 4 partide. Formația lui Ashley Walker este la egalitate cu Umana Reyer Venezia și Fila San Martino Di Lupari, având coșaveraj mai bun. Nou-promovata Limonta Sport Costa Masnaga încheie clasamentul după 4 înfrângeri, fiind la egalitate cu O.ME.P.S Givova Battipaglia.

Pentru cele două componente ale naționalei României urmează alte două etape înainte de meciurile naționalei, de luna viitoare. Etapa a 5-a din Serie A1 se joacă în 2 și 3 noiembrie. Limonta Sport Costa Masnaga joacă acasă cu Della Fiore Broni, iar Pasalacqua Ragusa merge la Sicily By Car Palermo. Etapa a 6-a va fi în 9 noiembrie. Costa Masnaga va juca atunci la Virtus Segafredo Bologna, iar Passalacqua Ragusa primește vizita lui Umana Reyer Venezia.

Naționala României joacă joi, 14 noiembrie, primul meci din calificările pentru Women's Eurobasket 2021, la Timișoara cu Danemarca. Acvilele au al doilea meci din fereastra de calicări în 17 noiembrie, în Cehia.

*foto: Bellenger/IS/FFBB