Stiri Acvile

FIBA World Cup 2014 - Favoritele se impun în runda a treia din Grupa A

Radu Bărăian

02.09.2014

Cel mai interesant duel al etapei cu numărul trei din Grupa A a Campionatului Mondial din Spania avea să se dispute între ţara gazdă şi Brazilia. Ibericii însă nu au avut nicio emoţie în jocul cu sud-americanii, reuşind să-şi adjudece confruntarea la 19 puncte diferenţă. scor 82-63.

Amfitrionii Mondialului au intrat foarte bine în joc, reuşind în prima secvenţă un parţial zdrobitor de 30-14. Actul secund le-a revenit brazilienilor, 18-15, iar scorul la pauză era 45-32 pentru Spania. Sfertul de după pauza mare a fost câştigat de Gasol şi compania cu 21-15, urmând ca în ultimele 10 minute de joc cele două puternice naţionale să termine la egalitate, 16-16, victoria revenind spaniolilor, scor final 82-63. Din tabăra formaţiei învngătoare Pau Gasol a fost de neoprit cu 26 de puncte marcate şi 9 mingi recuperate. De cealaltă parte, Leandro Barbosa a înscris 11 puncte fiind cel mai bun marcator al Braziliei.

În primul meci al zilei din Grupa A, Serbia nu a avut tocmai o misiune uşoară cu Iran, însă, într-un final, vecinii noştri au reuşit să învingă cu 83-70. După primele 20 de minute de joc, scorul era 42-38. Diferenţa s-a făcut în actul al treilea, atunci când sârbii au izbutit un parţial de 25-13, ceea ce a dus scorul la 67-51 înaintea ultimelor 10 de minute de joc. În sfertul patru, iranienii s-au impus cu 19-16, însă soarta partidei a rămas neschimbată. Bjelica cu 18 puncte şi 10 recuperări, respectiv Bogdanovic cu 16 puncte au fost cei mai buni sârbi în duelul cu Iran. Din lotul învinşilor, remarcatul a fost Haddadi cu nu mai puţin de 24 de puncte înscrie.

În celălalt meci al grupei, Franţa a mărşăluit în duelul cu Egiptul, administrându-le acestora o înfrângere la 39 de puncte diferenţă, scor 94-55. Reprezentativa din Hexagon a câştigat pe rând toate cele patru sferturi cu parţial de 23-15, 26-11, 19-10 şi 26-19. Remarcaţii francezilor în acest joc au fost Lauvergne cu 12 puncte, Pietrus cu 11, Diot 10 şi Tillie 10. Din echipa Egiptului au punctat în mod special Elgammal, acesta având 12 puncte, şi Genedy cu 11.

Marţi, 2 septembrie, în Grupa A este zi de pauză, urmând ca cele 6 echipe să revină pe parchet miercuri, 3 septembrie, fiind programate următoarele confruntări:

16.30: Egipt vs. Iran

19.00: Serbia vs. Brazilia

23.00: Spania vs. Franţa în direct pe DigiSport 2.

*Foto: fiba.com