Stiri Acvile

România a pierdut confruntarea cu Italia din preliminariile EuroBasket 2021

Echipa națională de baschet feminin a României a fost învinsă de selecționata similară a Italiei, scor 68-90 (15-27, 16-24, 17-12, 20-27) într-o partidă desfășurată la Riga. Meciul a contat pentru preliminariile FIBA Women's EuroBasket 2021.

România a început cu o formula alcătuită din Godri-Părău, Irimia, Mărginean, Șipoș și Pavel. Italia le-a aliniat la start pe Cinili, Pan, Zandalasini, Carangelo și Bestagno.

Italiencele au început partida cu un run de 12-0, care le-a tăiat din elan jucătoarelor românce. Eli Pavel a adus primul coș pentru naționala tricoloră, dar Francesca Pan a înscris de la mare distanță pentru 2-15. Gabriela Mărginean a transformat două aruncări libere și a modificat tabela la 6-18. Ioana Ghizilă a înscris de la mare distanță pentru 12-21 și Nicole Romeo a stabilit scorul după primele zece minute, 15-27.

În startul actului secund Ghizilă a înscris din spatele arcului de cerc, 18-27, dar Penna a răspuns prin același procedeu, 18-30. Italia a mărit diferența pe parcurs iar tabela avea să indice 21-37 după reușita lui Penna de la mare distanță. Gabriela Mărginean a înscris și ea din spatele semicercului, 24-37, iar Orban a dus scorul la 26-37. Adversarele au avut mai apoi încă un run de 12-0 și s-au distanțat la 26-49. La pauză confruntării, scorul era 31-51 iar Italia avea un avantaj foarte confortabil pe tabelă.

La reluare, partida a continuat de o manieră favorabilă Italiei și la jumătatea sfertului trei scorul era 39-56. Ghizilă a înscris un alt coș de trei puncte pentru a modifica tabela la 42-56, iar Pavel a punctat de la semi-distanță, 44-57. Olbis Andre a marcat din apropiere pentru 44-60 iar Părău a înscris rândul ei cu o aruncare din interiorul semicercului, 46-60. Înaintea ultimului sfert, tabela indica 48-63.

Italiencele au dominat și ultima parte a confruntării și după cinci minute din sfertul patru conduceau cu 57-74. Mărginean a transformat două libere pentru 59-74, iar Bestagno a răspuns imediat cu o reușită de aproape, 59-76. Anca Șipoș a punctat din pasa semnată de Romina Filip, 61-76, însă adversarele au replicat imediat prin Cinili, 61-78. Italia și-a mărit avantajul până la final și a câștigat meciul la o diferență de 22 de puncte.

Cecilia Zandalsini a fost cea mai bună jucătoare a Italiei cu 18 puncte, 8 assist-uri, o recuperare și o intercepție.

Elisabeth Pavel a fost principala evidențiată a naționalei României cu 15 puncte, 11 recuperări, 3 pase decisive și 2 capace.