Stiri

Liga 1: Rezultatele etapei a șasea din faza secundă

Runda a șasea din faza secundă a Ligii 1 la baschet masculin s-a încheiat în cursul serii de miercuri, 17 aprilie. Formațiile vizitatoare au controlat această etapă.

Meciul de la Blejoi dintre CSU Ploiești și CSȘ VSK Gheorgheni a adus o serie de nemulțumiri în rândul harghitenilor, iar în sfertul patru aceștia au părăsit parchetul după cum a notat Szekely Sport. În rest, etapa din grupa de promovare a aparținut oaspeților. Echipele angrenate în grupa II și-au încheiat sezonul în Liga 1, astfel că în ultimele două etape vor avea loc partide doar celelalte două grupe.

Trecem în revistă rezultatele din cele trei grupe, alături de primii doi marcatori în fiecare echipă:

Promovare

CS Universitatea Cluj-Napoca - CSU Craiova: 93-95

  • Mihnea Brie (26 de puncte, 23 de recuperări, 13/21 din acțiune, +38 eficiență), Rareș Mihășan (21 de puncte, 7 recuperări, 4 mingi pierdute, 6/9 la libere, +15 eficiență) / Andrei Drăghici (39 de puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive, +39 eficiență), Teodor Popescu (19 puncte, 9 recuperări, 6/9 din acțiune, +20 eficiență)

CSU Ploiești - CSȘ VSK Gheorgheni: 61-45 | Statistica nu a fost disponibilă pe frbaschet.ro

CSU ASE București - CSA Steaua București: 53-98

  • Marc Mitrică (15 puncte, 6 pase decisive, 3 recuperări, 6/9 la libere, +14 eficiență), Robert Spoitoru (13 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, 4 mingi pierdute, +7 eficiență) / Ștefan Ionescu (21 de puncte, 5 recuperări, 2 intercepții, 8/8 din acțiune, +26 eficiență), BJ Fitzgerald (16 puncte, 9 recuperări, 4 pase decisive, 3 intercepții, 4/4 de afară, +26 eficiență)

CS Agronomia București - CS Politehnica Iași: 64-77

  • Mihnea Buligescu (14 puncte, 3 recuperări, 3 intercepții, 6 mingi pierdute, +9 eficiență), Andrei Vizitiu (10 puncte, 4 recuperări, +4 eficiență) / Jordan Swopshire (23 de puncte, 19 recuperări, 3 intercepții, 7/7 la libere, +38 eficiență), Teodor Boghean (20 de puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 4 intercepții, 3 mingi pierdute, +20 eficiență)

Echipe satelit

CSM Petrolul 2 Ploiești - CSM CSU 2 Oradea: 98-73 | Statistica nu a fost disponibilă pe frbaschet.ro

CSM 2 Constanța - SCM 2 Timișoara: 62-91

  • Vitalie Bălan (19 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive, +25 eficiență), Cezar Unitu (11 puncte, 6 recuperări, +9 eficiență) / Șerban Horga (35 de puncte, 7 recuperări, 4 intercepții, 9/10 la libere, +34 eficiență), Roland Stanciu (17 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive, +14 eficiență)

CSM 2 Târgu Jiu - CSM 2 Târgu Mureș: 71-76

  • Alexandru Mitu (24 de puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive, 4 intercepții, 4 mingi pierdute, +22 eficiență), George Pavel (20 de puncte, 17 recuperări, 3 mingi pierdute, +21 eficiență) / Koppany Major (19 puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepții, +18 eficiență), Rolland Kiss (18 puncte, 6 recuperări, 5 mingi pierdute, +13 eficiență)

CS Vâlcea 1924 2 Râmnicu Vâlcea CSO 2 Voluntari: 73-82

  • Raul Hurdubelea (21 de puncte, 8 recuperări, 3 intercepții, 2 pase decisive, 3 mingi pierdute, +23 eficiență), Sebastian Ciobu (18 puncte, 6 pase decisive, 5 intercepții, 5 mingi pierdute, 6/6 la libere, +21 eficiență) / Mario Bledea (19 puncte, 4 pase decisive, 2 recuperări, 2 intercepții, 8/13 din acțiune, +19 eficiență), Robert Dan (19 puncte, 3 recuperări, 3 intercepții, 2 pase decisive, 7 mingi pierdute, 9/14 din acțiune, +14 eficiență)

Grupa II

CSU Știința București - RBA Getica 95: 74-80

  • Alexandru Ionescu (16 puncte, 5 recuperări, 2 intercepții, 4/8 de afară, +15 eficiență), Andrei Mirea (12 puncte, 8 recuperări, 4 mingi pierdute, 4/6 din acțiune, +12 eficiență) / Robert Papuc (21 de puncte, 4 pase decisive, 3 recuperări, 3 intercepții, 3 mingi pierdute, 4/8 de afară, +16 eficiență), Sebastian Tănase (18 puncte, 3 recuperări, 3 intercepții, 4/6 de afară, +18 eficiență)

Total Sport București Ralph Brașov: 81-61 | Statistica nu a fost disponibilă pe frbaschet.ro

Pe parcursul zilelor trecute s-au disputat și următoarele meciuri:

  • CSM 2 Constanța - CSM CSU 2 Oradea: 73-57 (restanță din etapa a patra)
  • CSU Craiova - CS Universitatea Cluj-Napoca: 65-82 (restanță din etapa a doua)

În acest moment, primele patru locuri din grupa de promovare sunt ocupate de Steaua (12-0), Agronomia (7-5), U Cluj (7-5) și Poli Iași (6-6). Pe podiumul grupei dedicate echipelor satelit se află CSM Târgu Mureș (10-2), CSM Petrolul Ploiești (9-2) și CSO Voluntari (7-5). În grupa II ordinea finală a fost Știința București (5-1), RBA Getica 95 (4-2), Total Sport București (3-3) și Ralph Brașov (0-6).

*foto: Mihail Oprescu / CSM Ploiești

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!