Ainars Bagatskis: „Nu urmează antrenamente. Doar odihnă”

23.04.2024

CSO Voluntari a bifat a treia semifinală a Ligii Naționale de Baschet Masculin din ultimele patru sezoane, după ce a reușit să treacă de CSU Sibiu în meciul decisiv din sferturi. Ilfovenii s-au impus cu 81-70 și se pregătesc pentru un duel cu CSM Oradea.

La final de meci, Ainars Bagatskis a oferit câteva declarații despre succesul elevilor săi:

„E clar că nu a fost ușor, mai ales când ai presiunea unui singur meci care decide dacă mergi în semifinale sau nu. S-a văzut în ambele tabere. Am început foarte slab. I-am lăsat să facă ce vor și nu am jucat un baschet simplu, cum am făcut în ultimele meciuri. Când am simțit cuțitul la os, atunci am început să jucăm cum trebuie, la fel ca în primul meci când am jucat repede, dar inteligent. Mă bucur de restul prestației, cu excepția unor momente. Mai mult sau mai puțin, am executat tot. Mi-a plăcut calitatea tuturor meciurilor, pentru că am avut puține zile de pauză. Când am jucat cu o idee ofensivă, când toți au evoluat cum trebuie, am fost bine. Trebuie să învățăm să nu mai jucăm câte cinci minute ca o echipă inteligentă și agresivă și apoi să distrugem totul în două minute. Acum, nu urmează antrenamente, doar odihnă și așteptăm Oradea.”

Pe finalul de meci, ilfovenii au reușit să se detașeze datorită unei linii cu trei fundași: Kwamain Mitchell, Trevon Allen și Kodi Justice. Iată ce a declarat letonul despre aceste momente:

„Cu siguranță (n.r. o voi mai folosi). Meseria mea de antrenor este să folosesc jucătorii care se simt bine în ziua respectivă. Nu este niciun nume important, ci doar calitatea a ceea ce ai făcut pe teren. Cu acești trei jucători e vorba doar de încredere. Mitchell și Tohătan au făcut o treabă foarte bună la Threatt. În sfârșit l-am oprit. El este jucătorul care a făcut o treabă foarte bună în ultimele 3-4 meciuri. Avem mai mulți eroi azi.”

*foto: Cătălin Soare