Jay Threatt și Tomas Rinkevicius au vorbit despre a doua victorie cu CSO Voluntari

CSU Sibiu a obținut joi, 18 aprilie, una dintre cele mai spectaculoase victorii din stagiunea 2023-2024, revenind de la -22 în fața lui CSO Voluntari și câștigând, după prelungiri, cu 90 la 89.

După terminarea partidei, Tomas Rinkevicius și-a găsit cu greu cuvintele:

„E dificil să spui ceva. Vreau să spun doar că toate meritele li se cuvin jucătorilor mei. Ei au gestionat meciul, ei au caracterul pe care îl au și de asta ai nevoie într-o situație ca asta. Nu poți să antrenezi, să formezi caractere: fie îl ai, fie nu. Iar jucătorii mei, cu siguranță, au o inimă foarte mare și un caracter foarte puternic. Așa că acest meci a fost câștigat de ei – au revenit de la un deficit mare, au luptat și au obținut o victorie foarte frumoasă și importantă. Acum acest meci s-a terminat și ne gândim la următorul. Avem o rotație de opt jucători și evoluăm o dată la două zile. E un program dificil pentru noi așa că avem nevoie, mai întâi, de recuperare și să ne pregătim fizic și mental pentru următorul joc”, a spus antrenorul sibienilor, într-un interviu acordat paginii oficiale a clubului.

Despre meciul din sferturile de finală ale Ligii Naționale a vorbit și Jay Threatt:

A fost obositor. Am reușit o victorie importantă ca echipă. Mi-aș fi dorit să nu ajungem la -20 în prima repriză dar astfel am reușit să ne arătăm caracterul, prin modul în care am revenit. Ne-am unit ca echipă și am reușit să ne revenim.

Fundașul american a fost de neoprit, contribuind cu 28 de puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive. Iată ce a spus Threatt cu privire la evoluția sa:

A fost ok. Puteam să joc mai bine în prima repriză. Mereu încerc să fac ceea ce are nevoie echipa mea să fac. De-asta am fost adus aici, să contribui la victorii în playoff așa că dau totul.

În urma acestui rezultat, scorul la general a devenit 2-1 pentru CSU Sibiu, care are șansa de a închide seria în Sala Transilvania sâmbătă, 20 aprilie. Meciul 4 va începe la ora 20:00 și va putea fi urmărit pe FRB TV.

*foto: Facebook – BC CSU Sibiu