EYBL U15: Dinamo revine cu o singură victorie din Ungaria

Dinamo București a jucat la Székesfehérvár în perioada 11-13 decembrie într-un prim turneu al grupei B din European Youth Basketball League la categoria U15. Bucureștenii au câștigat un singur meci în Ungaria.

Dinamo a debutat duminică (11.12) în competiție cu o înfrângere în fața lui Bayern Munchen, 72 la 86, pe sferturi fiind 31-23, 15-28, 18-15 și 8-20. Alb-roșii au irosit un avantaj de 10 puncte în această dispută.

Andrei Stan a fost remarcatul echipei cu 31 de puncte, 5 recuperări și 5 intercepții, iar Robert Buzică l-a urmat cu 20 de puncte și 10 recuperări.

Luni (12.12) au urmat două jocuri pentru Dinamo, mai întâi în fața lui BK NH Ostrava, terminat cu 60 la 69 (pe sferturi 16-19, 17-23, 13-15, 14-12), respectiv un duel cu Dávid Kornél Kosárlabda Akadémia, întâlnire pe care alb-roșii au câștigat-o cu 93-83, după o repriză suplimentară, pe sferturi fiind 16-22, 31-20, 14-19, 17-17 și 15-5. Andrei Stan (31 de puncte, 8 recuperări, 3 intercepții) și Mihail Ilie (23 de puncte, 6 pase decisive, 5 intercepții) s-au evidențiat în primul meci, iar în al doilea principalii marcatori ai echipei au fost Andrei Stan și Robert Buzică, ambii cu 24 de puncte. Buzică a a avut și 19 recuperări, iar alți doi tineri sportivi au marcat peste 10 puncte.

În fine, marți s-a disputat ultimul meci pentru Dinamo în Ungaria, fiind vorba despre un eșec categoric în fața lui CFBB Luxembourg, scor 48 la 113, pe sferturi terminându-se cu 10-29, 13-27, 10-30 și 15-27.  Mihai Popa (12 puncte, 10 recuperări) și David Muscăloiu (11 puncte, 5 recuperări) au fost singurii în double figures pentru Dinamo.

Dinamoviștii au încheiat cu 1-3 bilanț acest prim turneu în grupa B. Următoarele meciuri vor avea loc în perioada 2-5 februarie 2023 tot în Ungaria, la Pécs.