Foto: sptfm.ro
După decizia Tribunalului Arbitral de Baschet de la începutul lunii mai, când BAT a obligat clubul Gaz Metan Mediaş la plata sumei de 8.125 euro către Ivan Ivanovic, gruparea de pe Târnava Mare a fost din nou sancţionată de forul internaţional.
De această dată câştig de cauză a avut sârbul Aleksandar Mladenovic, sportivul ce şi-a petrecut sezonul 2012-2013 alături de gruparea din judeţul Sibiu. Conform deciziei comunicate de către BAT, Gaz Metan Mediaş trebuie să-i achite lui Mladenovic suma de 11.785 euro reprezentând 5.000 euro bonusul pentru câştigarea Cupei României în sezonul 2012-2013, 5.750 euro taxa pentru judecarea la BAT respectiv 1.035 euro dobândă pentru intârzierea plăţii ultimelor două salarii. Astfel, în urma celor două decizii dictate de BAT, conducerea clubului medieşean are de achitat nu mai puţin de 19.910 euro.
Situaţia nu se anunţă a fi una foarte comodă din punct de vedere financiar pentru clubul prezidat de Ioan Horoba. Conform surselor Total Baschet gruparea de pe Târnava Mare se va axa doar pe jucători tineri în ediţia 2014-2015 a Ligii Naţionale de Baschet masculin.
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!