Mvp-ul etapei
Bianca Lăcrămioara Sîrbu
Bianca Lăcrămioara Sîrbu
Minute 35:16
Puncte 30
Pase decisive 1
Recuperari 3
Eficienta 25
Vezi profilul jucatorului
Linkuri rapide
Stiri Liga I Feminin

Cristian Achim recunoaște că Voluntari a fost echipa mai bună: „Voluntari a meritat să câștige”

Cristian Achim recunoaște că Voluntari a fost echipa mai bună: „Voluntari a meritat să câștige”

CSM Oradea a debutat cu stângul în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin (17.05), suferind o înfrângere surprinzătoare pe teren propriu. Vicecampioana României a cedat în fața celor de la CSO Voluntari, după o repriză de prelungiri, scor final 91-95.

Ilfovenii au avut un start perfect de meci, desprinzându-se rapid în primele minute la un avantaj de două cifre. După primul sfert, scorul era 15-27. Echipa pregătită de Cristian Achim a reușit să echilibreze jocul în actul secund și a redus diferența, intrând la pauză cu scorul 43-46.

Sfertul al treilea a fost unul relativ liniștit, fără schimbări majore pe tabelă, scor 61-66. Oradea a preluat inițiativa în ultimul act și s-a aflat pentru o perioadă bună în avantaj, dar Caffey a trimis meciul în prelungiri, scor 83-83. Voluntari s-a impus, controlând clar singura repriză de prelungiri, iar scorul final a fost 91-95.

La finalul întâlnirii, Cristian Achim a recunoscut că Voluntari a fost echipa care a meritat victoria. Totuși, el privește înainte, concentrându-se pe următoarele meciuri ale seriei.

„A fost un meci spectaculos. Voluntari, cumva, a meritat să câștige acest meci. Chiar dacă noi nu am cedat și am revenit pe tabela de marcaj spre finalul timpului regulamentar. Adversarii noștri au fost mai…au marcat mai bine.

Una peste alta e ceea ce s-a întâmplat. Au marcat mai bine decât noi, atât din acțiuni unu la unu, cât și din situații de aruncări deschise. Au fost mai preciși la aruncările libere, unde au un procentaj senzațional. Este 0-1. Mergem mai departe”, a declarat antrenorul pentru site-ul oficial al echipei.

Meciul doi al semifinalei dintre CSM Oradea și CSO Voluntari este programat pentru luni, 19 mai, în Oradea Arena și va putea fi urmărit în direct pe Prima Sport 2, Digi Sport 3 și FRB TV.

*Foto: Facebook/CSM Oradea

3 comentarii la aceasta stire:
  • varu silvois :

    Sunt de parare, ca suporterii adversi
    e mai bine sa nu intervina in bucataria altor echipe, mai ales dupa infrangeri. Voi face insa un comentariu neutru si anume ca ultimul atac a fost gresit gestionat, asa cum de multe ori, din pacate se intampla si la UBT. Ca se intampla o data, mai trece cu vederea, dar cand se repeta...e altceva!

    cu 4 zile în urmă (18.05.2025) Raspunde
  • West Petrom Arad jordan 23 :

    Atac
    Eu sunt de părere ca nu doar ultimul atac a fost greșit. Cu 14 sec pana la final te aperi la 3p sau faultezi dar dacă a atacat coșul îl lași în pace sa nu riști un "and-one".

    cu 4 zile în urmă (18.05.2025) Raspunde
  • CSM CSU Oradea sup.OR.ter :

    Greseli
    Finalurile de meci strânse,prost gestionate de Achim sunt deja marcă înregistrată.Dar mai nou și începuturile de meci prost gestionate incep sa devină o obișnuință.
    Daca nu schimbăm nimic în jocul nostru,va fi foarte greu sa depășim Voluntari.
    Eu sper în mobilizarea tuturor jucătorilor noștri.

    cu 4 zile în urmă (18.05.2025) Raspunde

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!