Mvp-ul etapei
Bianca Lăcrămioara Sîrbu
Bianca Lăcrămioara Sîrbu
Minute 35:16
Puncte 30
Pase decisive 1
Recuperari 3
Eficienta 25
Vezi profilul jucatorului
Linkuri rapide
Stiri Liga I Feminin

Energia Târgu Jiu câștigă în Belgia

Radu Bărăian

Radu Bărăian
10.02.2015

CS Energia Târgu Jiu a izbutit să învingă în deplasare formația belgiană Okapi Aalstar cu 84-82 (14-21, 24-18, 18-26, 28-17), într-un meci din cadrul etapei a 4-a a fazei „Last 16” din FIBA EuroChallenge. 

Nemanja Milosevic cu 20 de puncte a fost cel mai bun marcator al Energiei, fiind urmat de Porter Troupe cu 14, Michal Kremen 13, Andreas Glyniadakis 13 și Giordan Watson 11. În tot acest timp, cei mai buni oameni ai echipei gazdă au fost Ioana Tofi și Taylor Braun, ambii cu 15 puncte puse pe tabela de marcaj. 

Energia își consolidează poziția de lider în Grupa I cu 3 meciuri câștigate și unul singur pierdut, iar sferturile de finală ale FIBA EuroChallenge sunt din ce în ce mai aproape. 

Vom reveni cu cronica meciului din Belgia!


După 20 de minute scurse din meciul dintre Okapi Aalstar și Energia Târgu Jiu, belgienii sunt în avantaj pe tabela de marcaj, scor 39-38. Primul sfert a fost adjudecat de gazde cu 21-14, urmând ca actul secund să le revină elevilor lui Constantinides, 24-18. 

Ioana Tofi de la Okapi cu 11 puncte marcate, respectiv Nemanja Milosevic din lotul Energiei cu cele 10 puncte puse pe tabelă, au fost principalii marcatori ai primei reprize. 

Confruntarea dintre cele două combatante contează pentru etapa cu numărul 4 din grupele fazei „Last 16” din FIBA EuroChallenge. 

10 comentarii la aceasta stire:
  • BC CSU Sibiu mihai74 :

    FELICITARI!!!
    Final 82-84.Felicitari Energia!!!

    cu 10 ani în urmă (10.02.2015) Raspunde
  • CSM CSU Oradea Robert :

    SUPERB!
    SUPERB SUPERB SUPERB!Nu trebuie sa mai zic absolut nimic, o victorie superba, minunata!Urmaream live score-ul din 10 in 10 secunde si nu mi-a venit sa cred ochilor ce sfert 4 de senzatie au facut!Trebuie neaparat sa se califice mai departe!Pot castiga unul din cele 2 meciuri pe care le au acasa cu Astana si Brindisi!Ar face bine suporterii sa fie la sala si sa umple sala aia din Targu Jiu pana la refuz!

    Mult succes!!!!!

    cu 10 ani în urmă (10.02.2015) Raspunde
  • Sepsi SIC Sf. Gheorghe danyman75 :

    RESPECT
    S

    cu 10 ani în urmă (10.02.2015) Raspunde
  • Sepsi SIC Sf. Gheorghe danyman75 :

    RESPECT
    S

    cu 10 ani în urmă (10.02.2015) Raspunde
  • Sepsi SIC Sf. Gheorghe realgorj :

    Super !!!
    Multumim baieti ! Multumim Tony Constantinides ! Ati jucat cu suflet si daruire! Si nu v-au incurcat fluierasii...poate invata si ei ceva din asta!

    cu 10 ani în urmă (10.02.2015) Raspunde
  • Sepsi SIC Sf. Gheorghe danyman75 :

    FELICITARI!!!
    Si uite asa se dovedeste ca victoria din Italia nu a fost intamplatoare, asa cum sustineau unii ”cunoscatori”... Marturisesc ca am trait cu sufletul la gura incepand din sfertul 2, ce sa mai vorbesc de ultimele 17 secunde ale intalnirii! Si cel mai mult ma bucur acum, ca Romania are toate sansele sa-ti pastreze in Europa o echipa. E adevarat, ultimele 2 meciuri de acasa pt Energia vor fi cele mai grele pt ca atat Brindisi, cat si Astana isi vor juca ultimele sanse. Oricum, sa fi pe primul loc dupa 4 partide si in fata unor echipe cu mult mai titrate si mai ales, cu bugete de 20 ori mai mari (italienii si kazacii), e mai mult decat o onoare. Multumim Energia, iti tinem pumnii in continuare! Din orice colt al tarii. Deja ne-ai castigat RESPECTUL. Ma gandesc ca poate se bucura acum chiar si unul pe nume Grigoras...

    cu 10 ani în urmă (10.02.2015) Raspunde
  • YMCA alin67 :

    incredibil...
    Dar adevarat.Acesti baieti gasesc resurse nebanuite pe finalurile de meci. Nici nu mai poti sa te superi ca joaca cu cel putin o viteza in plus in aceasta competitie. Poate se intampla asta si fiindca ei stiu ca (doar) aici meciurile se castiga numai pe parchet. Am fost dati afara din Cupa (nu eliminati),e posibil sa ratam Play off-ul,dar daca ar merge mai departe ïn Eurochallenge,echipa asta ar realiza o performanta baschetbalistica uriasa,avand in vedere sansele ce i se dadeau la inceputul competitiei, performanta care ar justifica toate "sacrificiile" si ar compensa toate nedreptatile. O calificare ne-ar duce in Franta sau Turcia (am scapat de rusi) si de acolo,cine stie.Putem visa.Felicitari baietilor si antrenorilor (si nu numai)!!!

    cu 10 ani în urmă (11.02.2015) Raspunde
  • CSM CSU Oradea afganul :

    Felicitari
    Bravo baieti cred ca toti suporterii din tara indiferent de echipele cu care tin sunt mandri de voi

    cu 10 ani în urmă (11.02.2015) Raspunde
  • CS Politehnica Iași un moldovean :

    Incredibil!!!
    Felicitari si mult succes in partidele viitoare. A mai ramas un pas pana la o calificare istorica !

    cu 10 ani în urmă (11.02.2015) Raspunde
  • FC Argeș Pitești Shakall :

    antrenorul
    chiar imi place acest antrenor, energia are cel mai bun joc din liga nationala. Sunt curios cam cum gestiona Constantinides echipa Asesoftului de la inceputul sezonului sau este doar antrenor de "echipe mici"? ramane de vazut

    cu 10 ani în urmă (11.02.2015) Raspunde

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!