Minute | 35:16 |
Puncte | 30 |
Pase decisive | 1 |
Recuperari | 3 |
Eficienta | 25 |
Milos Pesic și William Franklin ocupă primele două poziții ale ierarhiei generale a Ligii Naționale la categoria +/-. Cei doi îl devansează pe fundașul lui U Mobitelco Cluj, Derek Wright.
În 23 de meciuri disputate, Pesic are un total de 252 la această categorie statistică. Franklin are 236 în 24 de partide disputate, în vreme ce Wright este la 228 în 23 de meciuri jucate.
De notat că în ierarhia primilor zece la acest capitol se mai regăsesc doi jucători de la CSM Oradea. Este vorba despre Daniel Dillon, cu un total de 227 în 24 meciuri, pe locul al 4-lea, respectiv despre Nemanja Maric, cu 204 tot în 24 meciuri, pe locul al 6-lea.
Între primii zece se mai află Hristo Nikolov (205), Dominique Archie (201), Rade Dzambic (198), Cătălin Burlacu (191) și Darko Habus (172). CSM Oradea este singura echipă cu patru jucători între primii zece la acest capitol statistic.
Categoria +/- reprezintă diferența de puncte înregistrată pe tabela de marcaj din momentul în care un jucător intră pe parchet și până în momentul în care aceste iese.
Exemplu
Jucătorul X este titularizat într-un meci, adică intră în joc la scorul de 0-0. Presupunem că este retras la scorul de 12-11 în favoarea echipei sale. Astfel, el are 1 la categoria +/-. Apoi, presupunem că revine pe parchet la scorul de 45-40 în favoarea echipei sale și este retras pe bancă din nou la scorul, să zicem 77-62 în favoarea echipei sale. Astfel, are 10 pentru a doua perioadă, respectiv 1 pentru prima perioadă petrecută în joc. Așadar, are 11 pentru acest meci.
Astfel se calculează +/- pentru fiecare jucător în parte, numerele prezentate mai sus fiind totalul acumulat pentru meciurile disputate de fiecare în parte.
Foto: Viorel Carțiș
4 comentarii la aceasta stire:
DA
cu 12 ani în urmă (03.03.2013) RaspundeFoarte buna performanta,datorita lui Oradea este pe primul loc,in baza acestor statistici,cred ca in sezonul urmator va avea foarte multe oferte,ramane echipa fara el!!!???
oradea
cu 12 ani în urmă (03.03.2013) RaspundeIn baza acestei statistici se vede ca oradea are 4 jucatori de top 10. De aceea e pe primul loc.
oradea
cu 12 ani în urmă (03.03.2013) Raspundeda meea, dar stim cu totii ca in play off trebuie sa joci bine.in ciuda faptului ca a castigat si cu giurgiu, vad ca oradea nu e pe val.....
oradea
cu 12 ani în urmă (03.03.2013) Raspundeeu cred ca antrenorul este problema...nu vreau sa supar suporterii oradiei cu aceasta afirmatie...insa, asa vad eu situatia...sa pot duce treana e o arta!
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!