Minute | 35:16 |
Puncte | 30 |
Pase decisive | 1 |
Recuperari | 3 |
Eficienta | 25 |
U Banca Transilvania a debutat cu dreptul în 2015. Gruparea de pe malul Someșului a trecut duminică seara de Gaz Metan Mediaș cu scorul de 86-63.
Echipele de start
U Banca Transilvania: Curtis Millage, Darius Hargrove, Sean Barnette, Mihai Silvășan, Cătălin Baciu
Gaz Metan Mediaș: Niksa Nikolic, Gediminas Navickas, Aliaksandr Pustahvar, Marko Djurkovic, Nikola Siladj
Clujenii câștigă angajamentul și deschid scorul prin Mihai Silvășan. Niksa Nikolic aduce prima reușită a oaspeților, însă Darius Hargrove contabilizează cinci puncte, pentru 7-3. Ulterior, Sean Barnette pătrunde cu efect și finalizează cu fault, 11-3, forțându-l pe Ovidiu Teleabă să solicite timp de odihnă. Deși Nikola Siladj își scoate formația din faliment, clujenii sunt gruparea mai inspirată. Prin urmare, Mihai Silvășan scutură în două rânduri plasa de la mare distanță, 18-8. U BT se menține, așadar, la cârma jocului și încheie sfertul cu avantaj de 8 puncte, 21-13.
Frank Turner izbutește întâiul coș al actului secund, dar Gazul răspunde prin Gediminas Navickas. Partida pierde din intensitate, situația rămânând neschimbată pe tabela de marcaj. U BT se impune la capitolul recuperărilor defensive, grație lui Sean Barnette și Curtis Millage. Andrei Mandache și Curtis Millage rup ritmul confruntării, ultimul amintit făcând ca tabela să indice 37-22. Darius Hargrove lărgește ecartul, 40-25.
Încleștarea se reia cu Mihai Silvășan, care punctează după o acțiune frumoasă. Aliaksandr Pustahvar anulează coșul căpitanului clujean, dar Sean Barnette și Curtis Millage își intră în rol, 45-34. Cătălin Baciu se luptă în spațiul de trei secunde, mărind avantajul trupei sale la 14 puncte. Chiar dacă Florin Popa și Aliaksandr Pustahvar se zbat, amfitrionii nu pierd teren, păstrându-se în postură favorabilă până la încheierea întâlnirii.
Cu un total de 19 puncte, 10 recuperări și 2 pase decisive, Cătălin Baciu a fost celm ai bun om al echipei pregătite de Marcel Țenter. Darius Hargrove a strâns 15 puncte, 5 recuperări și 2 assist-uri, pe când Mihai Silvășan a izbutit 12 puncte, 4 pase decisive și o recuperare.
De partea cealaltă, Marko Djurkovic a totalizat 19 puncte, 11 recuperări și o pasă decisive. Florin Popa a contabilizat 11 puncte, 2 recuperări și un assist, iar Aliaksandr Pustahvar a marcat 11 puncte.
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!