Stiri Supercupa României Masculin

De ce a lipsit Daron Russell în partida cu Krka

De ce a lipsit Daron Russell în partida cu Krka

U-BT Cluj s-a impus în fața celor de la BC Krka în etapa a X-a din ABA League, scor 92-82. De pe parchet a lipsit Daron „Fatts” Russell. 

La finalul partidei, Mihai Silvășan a explicat absența conducătorului de joc al lui U-BT Cluj și al naționalei României. 

„Are o accidentare ușoară dinainte de meciurile echipei naționale. Are o mică întindere la nivel abdominal. A vrut să joace cu Neptunas pentru că știa că e un meci extrem de important și ne-am înțeles cu el să îi dăm meciuri libere după partida cu Neptunas, în care a jucat fără să se antreneze înainte. Nu vrem să riscăm o accidentare gravă și preferăm să stea acum într-o perioadă de repaus decât să stea mai multe meciuri mai târziu în campionat”. 

„Fatts” Russell are un sezon bun în culorile lui U-BT Cluj, cu medii de 21,4 puncte, 6,4 pase decisive și 3,5 recuperări, cu 48% din acțiune, 35,3% de la 3 puncte și 75,4% la libere în 10 meciuri de Eurocup. De asemenea, în ABA League, Russell are 14 puncte, 5,9 pase decisive și 3 recuperări în 7 meciuri. 

Pentru U-BT Cluj urmează acum un nou duel pe teren propriu din seria de șase meciuri acasă. Este vorba de meciul de luni, 22 decembrie, cu Split, în etapa a XI-a din ABA League.

*foto: facebook U-BT Cluj-Napoca

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!