Stiri Supercupa României Masculin

Karel Guzman participă alături de Cuba la Jocurile Central Americane și Caribeene

Karel Guzman participă alături de Cuba la Jocurile Central Americane și Caribeene

În perioada 23 iunie – 8 iulie, orașul San Salvador din El Salvador este gazda celei de-a 24-a ediții a Jocurilor Central Americane și Caribeene. În cele două săptămâni se desfășoară competiții în peste 50 de sporturi, unul dintre ele fiind și baschetul.

Participantă la întrecerea de baschet este naționala Cubei, din care face parte și Karel Guzman, jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca. Până în acest moment, Cuba a disputat cele trei meciuri din grupa B, adunând o victorie și două înfrângeri.

Guzman și compania au câștigat categoric în fața gazdei El Salvador (86-56), însă au pierdut cu Puerto Rico (84-90) și cu Mexic (61-85). Drept urmare, Cuba a ieșit din lupta pentru medalii și va încerca miercuri, 5 iulie, să câștige duelul pentru locul 5, unde va întâlni fie Insulele Virgine, fie El Salvador.

În primul joc, Guzman a strâns 14 puncte (5/7 de 2 puncte, 1/6 de 3 puncte, 1/3 de 1 punct) și 5 pase decisive. În meciul al doilea, jucătorul originar din Havana a contabilizat 21 de puncte (3/4 de 2 puncte, 3/11 de 3 puncte, 6/7 de 1 punct) și 6 pase decisive. În cea de-a treia partidă, Guzman a izbutit 8 puncte (4/5 de 2 puncte, 0/8 de 3 puncte) și 4 pase decisive.

În această vară, U-BT Cluj-Napoca a anunțat că i-a prelungit contractul lui Karel Guzman până în 2025.

*foto: Instagram – Karel Guzman

3 comentarii la aceasta stire:
  • varu silvois :

    procentaje x3
    E inca o confirmare ca UBT nu are lunetist, tot ce a intrat anul trecut a fost urmarea norocului nu a unor aruncari lucrate. Am mai spus-o , Birce are aruncarea exersata si desi suntem in asteptarea unor transferuri solide, eu unul sunt curios de soarta lui Bircevici, care daca vrea, inca joaca la nivel inalt, desi din cauza varstei e prea nervos. A avut clinciuri serioase cu Silva, asa ca astept deznodamantul.

    cu 1 an în urmă (04.07.2023) Raspunde
  • 'mpepo :

    Guzman
    Cred că în naționala Cubei are același procentaj la aruncările de 3 puncte ca la " U". El are alte calități baschetbalistice care îl fac de foarte multe ori redutabil. Este clar că fără aruncători de la distanță consacrați nu putem emite pretenții în EuroCup. Sper să existe un scouting bun de data aceasta. Aștept cu nerăbdare.

    cu 1 an în urmă (04.07.2023) Raspunde
  • Silvois :

    Sustinere
    Forza Guzmy, viva Cuba libre!

    cu 1 an în urmă (04.07.2023) Raspunde

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!