Stiri Vulturi

Bilanțul final al României la Campionatul European U20 feminin Divizia B

Radu Bărăian

14.07.2014

Naționala de baschet feminin U20 a României a participat în perioada 3-13 iulie la Campionatul European Divizia B, competiție desfășurată în Sala Universiada din Sofia. Tricolorele, pregătite de Dan Calancea și Monika Brosovszky-Boriga, au încheiat Europeanul pe ultima poziție, lucru care s-a întâmplat și la turneul similar organizat în 2013.

După cum spuneam, România a terminat CE U20F Divizia B 2014 pe ultima poziție, având un bilanț dezastruos cu 9 meciuri pierdute din 9 meciuri jucate. Mai mult de atât, din cele 36 de sferturi jucate pe parcursul turneului, Dora Ardelean și compania au reușit să-și adjudece doar 2 dintre acestea. În altă ordine de idei, reprezentiva țării noaste a avut cel mai slab atac dintre cele 10 echipe aflate în capitala Bulgariei, cu nu mai puțin de 690 de puncte primite, fiind urmată de Norvegia cu 636. De cealaltă parte a baricadei, pe faza de atac, România a fost a 2-a cea mai modestă echipă, cu doar 414 puncte înscrise, având cu 34 mai multe decât aceeași Norvegia.

Rezultate înregistrate de baschetbalistele României la Europeanul de tineret Divizia B de la Sofia:

ROMÂNIA Total Medii pe meci
Aruncări 2 puncte    115/363 (31.7%)       12.8/40.3 (31.7%)
Aruncări 3 puncte 36/154 (23.4%) 4.0/17.1 (23.4%)
Aruncări libere 76/109 (69.7%) 8.4/12.1 (69.7%)
Capace 20 2.2

Lotul avut la dispoziție de cei doi antrenori români în perspectiva competiției de la Sofia și cifrele pe care le-au acumulat cele 12 baschetbaliste:

-Ana Grigore (9 partide - 7.2 puncte, 3.8 recuperări, 0.9 pase decisive, 2.6 mingi pierdute, 1.2 intercepții - 29.7 minute)

-Vanessa Lache (9 partide - 1.3 puncte, 1.4 recuperări, 0.1 pase decisive, 0.4 mingi pierdute, 0.2 intercepții - 8.0 minute)

-Ioana Gavrilă (6 partide - 1.3 puncte, 1.0 recuperări, 0.3 pase decisive, 1.3 mingi pierdute, 1.2 intercepții - 10.8 minute)

-Alexandra Chițanu (4 partide - 0.0 puncte, 0.3 recuperări, 0.3 pase decisive, 0.3 mingi pierdute, 0.0 intercepții - 2.3 minute)

-Gabriela Măgurean (8 partide - 1.9 puncte, 1.6 recuperări, 0.0 pase decisive, 0.8 mingi pierdute, 0.1 intercepții - 8.1 minute)

-Selena Kirkberg (9 partide - 6.4 puncte, 4.1 recuperări, 2.0 pase decisive, 3.8 mingi pierdute, 2.0 intercepții - 29.9 minute)

-Alexandra Dumitrache (9 partide - 9.8 puncte, 7.4 recuperări, 2.9 pase decisive, 4.8 mingi pierdute, 2.8 intercepții - 35.9 minute)

-Dora Ardelean (9 partide - 7.2 puncte, 3.8 recuperări, 2.2 pase decisive, 4.7 mingi pierdute, 1.7 intercepții - 34.7 minute)

-Melania Kokovay (7 partide - 0.7 puncte, 0.6 recuperări, 0.0 pase decisive, 0.3 mingi pierdute, 0.1 intercepții - 9.4 minute)

-Reka Domokos (9 partide - 4.4 puncte, 1.4 recuperări, 0.2 pase decisive, 0.4 mingi pierdute, 0.3 intercepții - 14.3 minute)

-Simina Avram (4 partide - 2.5 puncte, 2.8 recuperări, 0.3 pase decisive, 1.8 mingi pierdute, 0.3 intercepții - 10.0 minute)

-Iulia Răileanu (9 partide - 5.7 puncte, 4.6 recuperări, 0.3 pase decisive, 1.0 mingi pierdute, 0.7 intercepții - 20.6 minute)

*Foto: Thomas Bruning