Locurile 12-14

75-41

Tallinn, Estonia

Statistică

Naționala de fete U16 a României a pierdut penultimul meci de la Campionatul European U16 feminin Divizia B, scor 41-75 (18-21, 5-12, 11-25, 7-17) împotriva naționalei din Israel. Partida a contat în lupta pentru locurile 12-14, iar Israelul cu 2 victorii în această fază a competiției va termina pe locul 12, urmând ca România și Norvegia să se dueleze mâine de la 13:15 pentru pozițiile 13 și 14.

Încleștarea dintre Israel și tricolore a început într-o notă echilibrată, scorul după primele 20 de minute fiind 21-18 pentru echipa din Țara Sfântă. Secvența secundă a fost una mult mai săracă din punct de vedere al punctelor marcate, cele două reușind împreună doar 17 puncte, 12-5 în favoarea adversarelor noastre. Astfel, după 20 de minute scurse din meci acestea aveau un avantaj de 10 puncte, scor 33-23. Repriza a doua fost controlată în totalitate de Israel, care s-a impus pe rând destul de clar cu parțiale de 25-11, respectiv 17-7, fapt care a făcut ca acestea să se impună în fața româncelor la 34 de puncte diferență, 75-41.

Aproape ca de fiecare dată la acest turneu din Estonia, cea mai bună jucătoare a României în partida cu Israel a fost Andreea Crețu, sportiva terminând jocul cu 20 de puncte marcate și 9 mingi recuperate. Celelalte puncte ale naționalei noastre au fost marcate de Alina Podar 10, Iona Sandu 3, Ecaterina Armanu 3, Zahra Serriah 2, Amira Al Ash Hab 1, Violeta Iana 1 și Bianca Nini 1. Din lotul adversarelor au punctat decisiv Lior Halev 13, Eden Rotberg 13, Yaara Yizchaki 11 și Dor Saar 11.