Stiri Vulturi

CE U20F - Înfrângere fără drept de apel pentru România în duelul cu Bosnia

Radu Bărăian

04.07.2014

România a pierdut și cel de-al doilea meci de la Campionatul European U20 feminin Divizia B, după ce a fost surclasată de Bosnia&Herțegovina cu 53-112 (11-39, 14-23, 10-30, 18-20).

Cele mai bune jucătoare ale reprezentativei pregătite de Dan Calancea au fost Reka Domokos cu 13 puncte și Dora Ardelean cu 12. De cealaltă parte, din trupa antrenată de Zoran Mikes s-a remarcat în mod special Nikolina Babic cu 21 de puncte marcate.

Vom reveni cu cronica detaliată a confruntării!

După primele 20 de minute ale întâlnirii dintre reprezentativele României şi Bosniei&Herţegovina, adversarele echipei pregătite de Dan Calancea sunt în avantaj pe tabelă, scor 62-25 (39-11, 23-14).

Partida contează pentru ziua a doua din cadrul Campionatului European U20 feminin Divizia B de la Sofia.

Din naţionala Bosniei, principalele remarcate în prima repriză au fost N. Dzebo cu 11 puncte şi 10 recuperări, în timp ce din lotul României s-a evidenţiat Dora Ardelean cu 8 puncte puse pe tabelă.