Stiri Vulturi

România a învins Danemarca la turneul amical din Bulgaria

Radu Bărăian

02.08.2014

Naționala de seniori a României a câștigat confruntarea cu Danemarca din cadrul turneului amical internațional desfășurat în Bulgaria cu scorul de 77-63. (14-23, 22-12, 17-18, 24-10)

Danezii și-au adjudecat primul act cu 23-14, urmând ca în sfertul secundă băieții pregătiți de Marcel Țenter să se impună la 10 puncte diferență, 22-12. Scorul la pauză era 36-65 pentru România. Secvența de după pauza mare a fost una echilibrată, adversarii naționalei noastre câștigând cu 18-17, iar în sfertul decisiv, Guțoaia și compania au izbutit un neverosimil 24-10, câștigând astfel jocul cu 77-63.

Punctele naționalei noastre au fost marcate de: Guțoaia 17, Nicoară 15, Baciu 11, Mandache 11, Silvășan 7, Moldoveanu 6, Paul 4, Dragoș Andrei 2, Jucan 2 și Țibârnă 2.

Duminică, 3 august, tricolorii se vor duela cu bulgarii începând cu ora 20:30.

*Foto: Denisa Popșor