Stiri Vulturi

România a pierdut în compania Bulgariei, scor 65-78

Radu Bărăian

03.08.2014

Naționala de seniori a României a încheiat perioada de pregătire premergătoare campaniei de calificare la Eurobasket 2015 cu o înfrângere la turneul amical din Bulgaria. Tricolorii au fost învinși de gazda competiției la 13 puncte diferență, scor 65-78.

Primul sfert al confruntării a fost unul echilibrat, însă la finalul căreia bulgarii au reușit să se impună cu un parțial de 18-15. Sfertul secund le-a revenit tot gazdelor, care de această dată s-au impus în fața tricolorilor cu un clar 27-19. La pauza mare, tabela de marcaj din Arena Samokov înregistra 45-34 în favoarea vecinilor de la sud de Dunăre. După revenirea de la vestiare, elevii pregătiți de Marcel Țenter au apăsat pedala de accelerație la podea și au preluat conducerea, scor 59-57, după un neverosimil 25-12 în secvența cu numărul 3. În ultimele 10 minute de joc, bulgarii au reușit să întoarcă soarta partidei cu un 21-16 în decisiv, scorul final al confruntării fiind 78-65.

Cel mai bun marcator din tabăra României a fost Mihai Silvășan cu 15 puncte, acesta fiind urmat de Mihai Paul cu 10, Bogdan Țibârnă 8, Adrian Guțoaia 7, Vlad Moldoveanu 6, Levente Szijarto 6, Adrian Tudor 5, Andrei Mandache 4, Cătălin Baciu 2 și Tudor Jucan 2, De cealaltă parte, cel mai bun bulgar a fost Aleksandar Vezenkov cu 21 de puncte și 10 recuperări, în timp ce Hristo Nikolov, fostul jucător al Stelei și al Clujului, a terminat meciul cu 5 puncte marcate.

Pentru România acest meci a fost ultimul din cele 10 jucate în perioada de pregătire a preliminariilor Campionatului European din 2015. Naționala țării noastre se va întoarce în țară, mai exact la București, urmând ca din data de 10 august să debuteze în campania de calificare.