România câștigă ultimul meci și termină pe locul 13 la CE U16 feminin

CE U16F Divizia B

82-37

Tallinn, Estonia

Statistică

Reprezentativa feminină U16 a României s-a impus cu 82-37 (14-7, 24-6, 26-16, 18-8) împotriva Norvegiei într-un meci decisiv pentru locul 13 la Campionatul European U16 feminin Divizia B desfășurat în Estonia la Tallin. Astfel, în urma acestui rezultat, naționala pregătită de Mădălin Piperea a terminat pe locul 13 din 17 echipe, în timp ce nordicele pe 14.

Confruntarea cu Norvegia a fost pe toată durata la discreția tricolorelor. În primul act, acestea s-au impus cu un parțial de 14-7, urmând ca apoi, în secvența secundă, România să reușească un zdrobitor 24-6. Având în vedere scorurile înregistrare în primele două sferturi, la pauza mare, fetele noastre conduceau cu 25 de puncte diferență, scor 38-13. După revenirea de la vestiare, în cea de-a treia parte a meciului, româncele au continuat în aceeași notă cu 26 de puncte marcate, însă au primit mai multe puncte decât în primele două acte la un loc, 16. Înaintea sfertului decisiv, scorul era 64-29. În ultimele zece minute de joc, România s-a impus din nou, parțial de 18-8, câștigând astfel destul de clar, scor final 82-37.

Punctele României au fost marcate de: Andreea Crețu 20, Alina Podar 16, Ecaterina Armanu 14, Bianca Nini 9, Diana Tamaș 5, Zahra Serriah 5, Amira Al Ash Hab 4, Violeta Iana 4, Irina Enache 3 și Claudia Dinu 2. De cealaltă parte, din lotul nordicelor nicio sportivă nu a reușit să depășească pragul de 10 puncte marcate. Cea mai bună marcatoare din lotul Norvegiei a fost Emma Hergot cu 8 puncte.

Pe parcursul Campionatului European, reprezentativa de fete U16 a jucat 7 meciuri, terminând cu un bilanț de 5 înfrângeri și doar 2 meciuri câștigate. Rezultatele României în Estonia:

vs. Finlanda 56-67

vs. Polonia 43-73

vs. Irlanda 46-54

vs. Lituania 52-57

vs. Luxemburg 70-60

vs. Israel 41-75

vs. Norvegia 82-37

*Foto: fibaeurope.com