Rezultatele celor de la CSM Oradea și CSU Sibiu în primul turneu al grupei D din EYBL U15

CSM Oradea și CSU Sibiu au participat în perioada 25-27 noiembrie la primul turneu al grupei D din European Youth Basketball League la categoria U15, întrecerea având loc la Budapesta, în Ungaria.

CSM Oradea a pierdut clar primul meci de la Budapesta, 50-95 în fața lui Admirals Chișinău-2, pe sferturi fiind 11-26, 17-25, 8-23 și 14-21. Singurul jucător în double figures pentru orădeni a fost Eduard Toth Șerbescu cu 16 puncte, 4 recuperări, 3 intercepții și 2 pase decisive. Oradea a pierdut în fața unui adversar cu opt sportivi pe foaia de joc în acest duel.

Ziua a doua a adus o victorie la 10 puncte diferență pentru bihoreni, 55-45 în fața lui Northwestern Basketball Academy la capătul unui duel în care CSM Oradea n-a fost niciodată condusă. Pe sferturi scorul a fost 17-8, 16-12, 14-12 și 8-13. Mihnea Albu s-a remarcat în acest duel cu 24 de puncte (3/5 de la distanță) și 9 recuperări, Andrei Topai urmându-l cu 12 puncte, 6 intercepții și 4 recuperări.

Orădenii au avut două meciuri duminică (27.11), prima dată cu KK Beko și apoi cu Budapest Bulls. În fața lui KK Beko a venit un eșec la 13 puncte, scor 60-73, pe sferturi fiind 14-23, 15-14, 17-26 și 14-10, elevii lui Ivan Gemaljevic nefiind vreodată la conducere. Patru jucători au fost în double figures, Mihnea Albu totalizând 13 puncte, 5 recuperări și 4 intercepții, iar Andrei Topai (11 puncte, 5 recuperări), David Băran și Andrei Meșter (ambii 10 puncte) l-au urmat.

Ultimul meci de la Budapesta le-a adus un nou succes bihorenilor, 69-46 cu Budapest Bulls, pe sferturi fiind 23-14, 16-12, 19-8 și 11-12 la capătul unui duel în care românii n-au fost conduși niciodată. Mihnea Albu s-a remarcat cu 28 de puncte, 5 intercepții și 4 recuperări, în double figures fiind și Andrei Topai (14 puncte, 6 recuperări), respectiv Andrei Meșter (10 puncte, 4 recuperări).

CSU Sibiu a deschis într-o notă pozitivă participarea la turneul din Ungaria, trecând în primul joc de Elite Euro Talent Select cu 82 la 64, pe sferturi fiind 26-14, 24-15, 13-18 și 19-17 într-un duel terminat cu 33% de la distanță. Petro Bilous a fost la un pas de double-double (18 puncte, 9 recuperări), lucru care i-a reușit lui Luca Otgon (13 puncte, 10 recuperări).

Ulterior sibienii au trecut cu 62-57 de Admirals Chișinău-2, pe sferturi fiind 15-16, 8-15, 17-8 și 22-18, formația galben-albastră recuperând un deficit de 11 puncte. Petro Bilous a fost și de data aceasta principalul marcator al echipei cu un double-double format din 19 puncte și 10 recuperări.

Duminică (27.11), Sibiul a avut două meciuri, în primul pierzând cu 59-64 în fața lui Budapest Bulls, pe sferturi fiind 16-18, 13-18, 19-12 și 11-16. Petro Bilous (20 de puncte, 9 recuperări, 3 intercepții), Luca Otgon și Erik Sledinschi (ambii 12 puncte) au fost principalii marcatori din echipa galben-albastră.

În fine, ultimul meci a adus a treia victorie pentru CSU Sibiu, 69-54 în disputa cu Northwestern Basketball Academy, pe sferturi fiind 21-10, 16-13, 22-15 și 10-16 la capătul unui duel în care sibienii n-au fost conduș deloc. Luca Otgon a încheiat cu double-double (16 puncte, 13 recuperări), tot cu 16 puncte fiind și Erik Sledinschi, iar Petro Bilous și Sebastian Schipor au avut câte 11 puncte.

CSM Oradea a încheiat astfel primul turneu cu 2-2 bilanț, iar CSU Sibiu cu 3-1. Cel de-al doilea turneu al grupei D va avea loc la Rijeka, în Croația, data exactă urmând să fie stabilită ulterior.