Stiri Juniori U18 Feminin

Antonis Constantinides: „Mergem în Turcia cu un prim obiectiv, calificarea în finala mare”

Radu Bărăian

Radu Bărăian
21.04.2015

În data de 10 aprilie 2015 s-au împlinit nu mai puțin de 10 ani de când CSU Asesoft Ploiești reușea să câștige FIBA Europe Cup. Acum, la un deceniu distanță, oltenii de la Energia Târgu Jiu se află la două meciuri distanță de un nou moment istoric din baschetul, respectiv sportul românesc. Băieții lui Antonis Constantinides se vor deplasa în periaoda 24-16 aprilie în orașul turc Trabzon, acolo unde va avea loc Final Four-ul FIBA EuroChallenge

Trupa pregătită de tehnicianul cipriot va da piept în semifinale chiar cu gazda Turneului Final, Trabzonspor Medical Park, cel mai probabil în fața a peste 7.000 de suporteri turci dornici de victorie. Constantinides crede că simpla prezență a echipei sale în F4 este deja o mare performanță pentru tot ce înseamnă Energia și baschetul de pe meleagurile noastre. Totuși, principalul grupării gorjene ține să sublinieze faptul că, calificarea în finala mare a ediției 2014-2015 a EuroChallenge este primul obiectiv impus odată cu deplasarea în Turcia.

Cred că rezultatul nostru din EuroChallenge este un mare succes pentru echipă, pentru oraș, pentru baschetul românesc. Din moment ce o echipă din România s-a calificat în Final Four-ul acestei competiții, suntem foarte fericiți deoarece meritam pe deplin să fim aici, iar motivul este că am eliminat echipe foarte puternice și de un nivel ridicat ca Astana, Brindisi, Le Mans, Lukoil Sofia sau Tartu Rock. Cred că merităm 100% să fim aici. Din punctul nostru de vedere, participarea în această fază a competiției este deja un succes, dar nu este de ajuns pentru noi, jucători sau antrenori, mergem acolo cu un prim obiectiv, calificarea în finala mare. Știm că va fi foarte dificil împotriva celor de la Trabzonspor, mai ales că jucăm pe terenul lor, dar anul acesta echipa noastră a arătat că nu se teme de echipe mai puternice sau de meciuri dificile în deplasare, așa că mergem acolo cu o mentalitate pozitivă și cu concetrarea necesară să dăm totul, să ne bucurăm de joc, dar în același timp să ne luptăm pentru șansele noastre de calificare în finala mare a EuroChallenge”, a afirmat Constantinides într-o declarație acordată site-ului oficial al clubului. 

Conform specialiștilor, Energia pleacă cu ultima șansă la cucerirea trofeului dintre cele 4 formații ajunse până în această fază a competiției. În prima semifinală se vor duela JSF Nanterre (Franța) și Fraport Skyliners (Germania), vineri, 24 aprilie, cu începere de la ora 16:30. Apoi, de la ora 19:00, arena Hayri Gur Spor Salonu va deveni neîncăpătoare cu ocazia confruntării dintre Trabzonspor Medical Park și CS Energia Târgu Jiu. Sâmbătă va fi zi liberă în Trabzon, urmând ca duminică să se dispute cele două finale. 

Site-ul TotalBaschet a luat legătura cu reprezentanții DigiSport, post de televiziune care a transmis meciurile de acasă ale Energiei din EuroChallenge. Aceștia ne-au dezvăluit faptul că, orașul Trabzon se află pe alt satelit, iar costurile de transmisie în țara noastră ar fi mari. Așadar, cel mai probabil F4-ul din Turcia nu va fi transmis de DigiSport. În momentul în care vom afla prin ce metode se vor putea urmări duelurile din ultima fază a EuroChallenge vom reveni cu informații. 

Revenind la antrenorul Antonis Constaninides, acesta a vorbit și despre calificarea echipei sale în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin, după ce gorjenii au trecut în faza inaugurală a play-off-ului de BCM U Pitești cu un sec 3-0 la general. 

„Mă bucur că am reușit să ne calificăm în semifinalele Ligii Naționale, ăsta era dealtfel și obiectivul principal, după un sezon foarte bun. Cu atât a fost mai bine pentru noi, cu cât am încheiat seria cu Piteștiul în doar 3 jocuri și am obținut câteva zile în plus pentru Final Four-ul din EuroChallenge. Chiar dacă am avut parte de două partide foarte grele, cu ceva emoții, băieții au demonstrat să evoluția din acest sezon nu a fost una întâmplătoare. Forța echipei și încrederea căpătată în Europa ne-au ajutat să obținem această performanță. 

În campionat, rezultatele de până acum sunt bune, calificarea Energiei în semifinalele întrecerii interne fiind o premieră. Se poate observa că în fiecare an Energia este în creștere, după ce anul trecut a câștigat Cupa României și a terminat pe locul 8 la finalul sezonului regulat, iar anul acesta s-au reușit toate aceste performanțe. Am arătat că avem calitațile necesare să ne calificăm în finala campionatului și să câștigăm campionatul anul acesta, iar dacă nu conștientizăm aceste lucruri am face o mare greșeală. Echipa aceasta are calitatea și șansele necesare pentru a merge până la capăt în întrecerea internă, dar vreau sa luăm totul pas cu pas. După EuroChallenge avem semifinala care va fi cu siguranță extrem de dificilă, dar vom lupta pentru a ne califica în finala campionatului”, a adăugat specialistul originar din Cipru. 

În final, Constantinides a vorbit și despre adversara din semifinalele campionatului, campioana en-titre CSU Asesoft Ploiești. Prahovenii au câștigat deja de 3 ori în fața Energiei în acest sezon competițional, o dată în SuperCupa României, respectiv de 2 ori în sezonul regulat, atât la Târgu Jiu, cât și în Sala Olimpia. 

Ne așteaptă o serie foarte dificilă cu Asesoft, în semifinale. Jucăm cu campioana, care are și avantajul terenului propriu în decisiv, dar am demonstrat că putem învinge pe oricine dacă vom fi la 100% din capacitate. Știu că în acest sezon echipa din Ploiești ne-a învins de două ori, în urma unor partide foarte echilibrate, dar așa cum am mai spus, play-off-ul este o cu totul altă întrecere față de sezonul regulat. Orice este posibil chiar dacă adversara noastră pornește ca favorită. Asesoft vrea să-și apere titlul, noi vrem să demonstrăm că suntem o nouă forță în baschetul din România. Avem forța de a ne bate de la egal la egal cu ei și să ajungem în finală”, a concluzionat Antonis Constantinides.

Seria dintre Energia și Asesoft va debuta în sala prahovenilor, în zielel de miercuri, 29 aprilie, respectiv joi, 30 aprilie. Confruntările de la Târgu Jiu vor avea loc în 6 și 7 mai, iar un eventual decisiv este programat la Ploiești în data de 11 mai. 

*Foto: Bogdan Dănescu / Răzvan Păsărică (sportpictures.eu)

4 comentarii la aceasta stire:
  • tzontzolino :

    re
    Poate pe canalul eurochallenge de youtube vor transmite meciurile... Ar fi culmea sa nu putem vedea! Se transmit amicale amarate din cantonamente la fotbal si un Final Four la baschet e greu de transmis!

    cu 10 ani în urmă (21.04.2015) Raspunde
  • Sepsi SIC Sf. Gheorghe judas71 :

    parere
    Din păcate asta este popularitatea baschetului la noi în țară. ..mai avem mult de așteptat. Scuipatori de semințe și indivizi care înjură sunt cu mult mai mulți, iar televiziunile de pe urma ăstora trăiesc. Trebuie sa intelegem....pana la un punct.

    cu 10 ani în urmă (21.04.2015) Raspunde
  • CSU Asesoft Ploiești ZZZ :

    ce pacat!
    Mare pacat ca baschetul nu e promovat. E un sport atat de spectaculos. Bine ca dau fotbal din toate ligile. :(

    cu 10 ani în urmă (21.04.2015) Raspunde
  • CSU Asesoft Ploiești suporterbaschet :

    Bafta !
    Bafta Energia . Va doresc sa produceti surpriza competitiei si sa fim mandrii de aceasta echipa care face baschetul romanesc cunoscut ! ( ideal ar fii ca apoi sa veniti foarte foarte obositi si dupa petreceri la meciurile din playoff , dar asta nu e asa important acum :d )

    cu 10 ani în urmă (22.04.2015) Raspunde

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!