Gerald Lee a fost cel mai bun jucător al Asesoftului în partida pierdută la Izmir, scor 87-91, pe terenul lui Pinar Karsiyaka, în etapa a 7-a din EuroCup.
Finlandezul a început partida pe banca de rezerve, însă după ce a fost trimis pe parchet acesta a impresionat în principal pe faza ofensivă. El a avut 12/14 la aruncările din acțiune pentru un total de 25 puncte. A adăugat 8 recuperări (trei sub coșul advers), 2 pase decisive și o posesie pierdută în 33 minute de joc pentru un coeficient de 27 la eficiență.
În cadrul acestei partide Lee a jucat o bună parte din timp împotriva lui Esteban Batista, un pivot cu experiență la nivel de Euroligă. Astfel, procentajul de excepție al americano-finlandezului este cu atât mai impresionant.
Sportivul care în urmă cu câteva zile a aniversat 26 ani de viață are medii statistice de 14.7 puncte, 6.4 recuperări, 1.3 pase decisive și 1.1 posesii pierdute pentru 16.6 la eficiență în 25:32 minute pe meci.
Foto: Roby Boros
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!