Mvp-ul etapei
Mikyla Tolivert
Mikyla Tolivert
Minute 29:04
Puncte 27
Pase decisive 8
Recuperari 10
Eficienta 43
Vezi profilul jucatorului
Linkuri rapide
Stiri Liga I Feminin

Ștefan Grasu, înaintea seriei cu Rapid: „Suntem pregătiți și motivați de ceea ce urmează”

Flaviu Ilie

Flaviu Ilie
23.04.2026

Ștefan Grasu, înaintea seriei cu Rapid: „Suntem pregătiți și motivați de ceea ce urmează”

Seria de playoff dintre Dinamo și Rapid debutează vineri, 24 aprilie, de la ora 17:00, în Sala din Ștefan cel Mare. Înaintea acestui duel important, Ștefan Grasu a vorbit despre atmosfera din echipă, rivalitatea cu Rapid și parcursul Dinamo din acest sezon.

Ștefan Grasu descrie o atmosferă excelentă în cadrul echipei, construită pe rezultatele bune din a doua parte a sezonului.

„Atmosfera în echipă este una super bună, venim după a doua perioadă a campionatului în care am avut multe reușite, suntem pregătiți și motivați de ceea ce urmează.”

În ceea ce privește duelurile cu Rapid, Grasu consideră că rivalitatea dintre cele două echipe aduce un plus de motivație, mai ales după numeroasele confruntări directe din acest sezon.

„Rivalitatea între echipe, zic eu, că este un boost pentru ambele echipe, avem multe meciuri jucate cu ei în acest sezon, fiecare fiind o partidă grea.”

Pentru jucătorul dinamovist, forța grupului este elementul definitoriu în acest moment al sezonului.

„Principalul atu în momentul ăsta, zic eu, că este jocul în echipă, atmosfera și colegialitatea dintre noi. Ne-am sudat ca echipă bine și deja după aproape 9 luni în care am luptat împreună să ajungem aici.”

La nivel personal, Grasu își dorește să contribuie cât mai mult la performanța colectivă, într-un sistem în care fiecare jucător poate face diferența de la meci la meci.

„Obiectivul personal este să ajut echipa cu ce este nevoie, la noi în echipă în fiecare seară iese câte altcineva la rampă. Vreau doar să ne focusăm pe fiecare meci în parte și să încercăm să ajungem cât mai departe posibil.”

Comparativ cu sezonul precedent, progresul echipei este evident, însă Grasu rămâne precaut și concentrat pe ceea ce urmează.

„Mă simt foarte mândru pentru unde a ajuns echipa în acest sezon, față de cel precedent. Este un rezultat deja foarte bun, dar încă nu am realizat nimic. Vreau doar să rămânem cu picioarele pe pământ și să ne jucăm șansa, pentru că nu avem nimic de pierdut.”

Partida dintre Dinamo București și Rapid București este programată vineri, de la ora 17:00, în Sala Sporturilor din Ștefan cel Mare și va fi transmisă pe Prima Sport 2, Digi Sport 3 și FRB TV.

*foto: Facebook/CS Dinamo Baschet

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Cele mai citite
Cele mai Comentate
Ultimele comentarii