Stiri Juniori U20 Masculin

Rezultatele echipelor românești în prima zi a turneului EYBL Junior de la Budapesta

CSM Constanța și Dinamo București au debutat în sezonul 2022/2023 al European Youth Basketball League prin meciurile jucate vineri, 4 noiembrie, în cadrul turneului grupei C de la Budapesta.

Dobrogenii au deschis cu un eșec la limită, 50-51 cu London Elite, scorul pe sferturi fiind 12-13, 11-7, 7-13 și 20-18. Constanța a reușit 26 de intercepții în acest duel, dar cifrele din acțiune au fost sub adversari și la niciun capitol nu au avut măcar 30% procentaj românii.

Andrei Călințaru s-a remarcat cu 16 puncte, 15 recuperări și 8 intercepții, iar Mario Ignat a contribuit cu 12 puncte.

În cel de-al doilea joc pe care l-a susținut la Budapesta, CSM Constanța avea să piardă cu 62 la 67 în fața lui Sheffield College, oponenții recuperând un deficit de nouă puncte în repriza a doua. Scorul pe sferturi a fost 13-12, 19-17, 13-14 și 17-24. Constanța a aruncat ceva mai bine de această dată, dar a pierdut 30 de posesii.

Andrei Călințaru (23 de puncte, 5 recuperări, 3 intercepții) și Mario Ignat (13 puncte, 6/8 din acțiune, 4 recuperări) au fost și de data aceasta liderii echipei.

Singura victorie în prima zi i-a aparținut lui Dinamo, alb-roșii trecând fără probleme de Honvéd Budapesta. Dinamoviștii au câștigat cu 80 la 53 într-un meci dominat în totalitate, scorul pe sferturi fiind 23-13, 21-12, 19-14 și 17-14.

Titularii au fost în double figures pentru Dinamo și toți au prins măcar 27 de minute pe parchet, procentajul din spatele arcului de cerc fiind foarte bun (7/17). În total 40 de recuperări defensive și 11 capace au reușit alb-roșii în primul meci de EYBL Junior.

Sasha Son a petrecut toate cele 40 de minute pe parchet, perioadă în care a adunat 28 de puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive. Alexandru Moroșanu și Luca Cârstea au avut câte 12 puncte și 10 recuperări, tot cu 12 puncte fiind la final și David Pătru, respectiv Alexandru Luca.