Stiri Juniori U20 Masculin

U20 M. Știința și Agronomia se întâlnesc cu trofeul pe masă în ultima zi a turneului

Eduard Popa

Eduard Popa
24.04.2018

turneul final u20 masculin

Agronomia și Știința București se vor confrunta direct pentru câștigarea titlului național în a treia zi a turneului final de la U20 masculin. Asta după ce ambele echipe au câștigat fără drept de apel meciurile din a doua zi a competiției.

CS Agronomia a trecut de CSO Voluntari, scor 82-54. Ilfovenii au condus după primul sfert, scor 18-15, dar apoi au căzut pradă lipsei de talie și au pierdut toate celelalte sferturi: 29-12, 20-12, 18-12. Cristian Chițu a marcat 15 puncte cu 7 recuperări pentru învingători, Luca Vasile a strâns 14 puncte și 8 recuperări iar Sabin Cîrstoveanu a strâns 13 puncte. Pentru CSO Voluntari Cristi Mâinea a adunat 19 puncte, Adam Toth 13 puncte și Robert Rigu 10 puncte. Agronomia a avut 58 de recuperări, cu 16 ofensive, față de numai 28 ale adversarilor, cu 50 de puncte în căciulă și 16 second chance points.

A doua partidă a fost și mai dezechilibrată. Știința s-a impus cu 100-48 în fața celor de la Aurel Vlaicu, scorul pe sferturi fiind 27-18, 39-7, 18-10, 16-13. Daniel Ioniță a avut 26 de puncte, 18 recuperări și +44 la eficiență, Alex Coconea 20 de puncte și 8 recuperări iar Antonio Năsturescu a adunat 15 puncte și 7 pase decisive. De partea cealaltă Nicu Ciucă a avut 12 puncte și 6 recuperări iar George Vlad 13 puncte, însă cu 3/20 din acțiune.

Ora 13:30: CSU Știința București vs CS Agronomia București

În primele două zile ale turneului final, partidele au fost transmise în format live video pe acest canal de youtube.

*foto: Alina Cojocaru/ Federația Română de Baschet