Echipa feminină 3X3 ratează calificarea în sferturile Campionatului Mondial U23

Sâmbătă, 5 octombrie, echipele naționale U23 ale României au jucat din nou la Campionatul Mondial 3X3 organizat în Lanzhou, China. Tricolorele au obținut o victorie și o înfrângere și au stat la mâna Mongoliei pentru a afla dacă se califică în sferturile de finală.

Mai întâi, România a întâlnit-o pe Germania, o formație foarte puternică, și a pierdut la o diferență de 13 puncte, scor 21-8. Apoi, echipa feminină a jucat cu Iran și s-a impus cu scorul de 18-13, obținând cea de-a treia victorie de la acest Mondial.

Însă, din păcate pentru jucătoarele noastre, Mongolia a produs surpriza împotriva Germaniei, câștigând cu 13-11, după un buzzer-beater. Prin urmare, pentru a se califica, formația asiatică era nevoită să se impună în fața Ugandei și să marcheze minim 14 puncte.

Mongolia a început foarte bine partida, dar africancele s-au ținut bine și le-au făcut viața grea adversarelor. Finalul a fost unul extrem de tensionat, cu multe întorsături de situație însă, în cele din urmă, Mongolia a câștigat cu scorul de 19-17.

După acest rezultat, Germania, Mongolia și România au câte o victorie, dar primele două au o medie mai bună de puncte/meci. Așadar, România cade pe locul al treilea în grupa C, în timp ce, Germania și Mongolia se califică mai departe în sferturile de finală ale Campionatului Mondial U23.