România, pe locul 10 la feminin la europeanul 3x3 de la Debrecen

Naționala feminină de 3x3 a României a încheiat pe locul 10 europeanul de la Debrecen, după ce a pierdut la 2 și la 1 punct meciurile din grupă cu Letonia și Belarus. Din formula care ajungea în sferturi la mondial și califica echipa la Europe Cup, doar Ancuța Stoenescu și Gabriela Irimia au participat la competiția din weekend de la Debrecen. Alături de ele au fost Alexandra Uiuiu și Ruxandra Chiș. Franța a luat titlul la feminin după o finală cu Spania, cu Ana Maria Filip MVP. Serbia s-a impus la masculin în ultimul act cu Franța, cu Dejan Majstorovic MVP.

Tricolorele au făcut parte din grupa B în competiția feminină, după ce au obținut biletele pentru Debrecen la turneul de calificare de la Constanța. România a mers la turneul final european cu Ancuța Stoenescu, Gabriela Irimia, Alexandra Uiuiu și Ruxi Chiș. Din cvartetul care ajungea în sferturi la mondialul din acest an și la europeanul de anul trecut au lipsit Sonia Ursu și Gabriela Mărginean. De asemenea, nu a putut fi prezentă nici Elisabeth Pavel.

Primul meci al Acvilelor, în a doua zi de concurs, a fost cu Letonia. Începutul partidei a fost favorabil României, care conducea cu 6-2 în minutul patru. Au urmat aproape trei minute fără coș pentru tricolore și letonele au avut un run de 7 puncte, pentru 6-9. Letonia a condus pe final la două și un punct, iar Uiuiu a egalat la 11 și a dus meciul în prelungiri. Au fost multe ratări în această parte, inclusiv de la libere. Balticele au marcat două coșuri, Stalidzane terminând partida la 11-13.

În jocul doi din grupă Belarus a învins Letonia cu 17-16, astfel că România avea nevoie de o victorie în ultima partidă și să înscrie cel puțin 18 puncte să avanseze. În ultimul meci din grupa B a fost rândul tricolorelor să revină după ce au fost conduse la 4 și 5 puncte. Uiuiu a reușit pe final câteva coșuri de la distanță și a egalat la 18 și 20. Dashkevich a profitat de diferența de talie și a înscris coșul victoriei bieloruse, în penultimul minut, scor 20-21. Belarus și Letonia au avansat în sferturi.

În prima fază eliminatorie, Franța a trecut de Rusia cu 19-13, Letonia de Ucraina cu 16-14, Olanda de Belarus cu 19-15 și Spania de Ungaria cu 21-20. În semifinale învingătoarele au ajuns la 21 de puncte. Franța a învins Letonia cu 21-8 și Spania pe Olanda cu 21-17. Letonele au terminat pe trei după 17-13 în finala mică, contra Olandei. Franța (Ana Maria Filip, Laetitia Guapo, Marie-Eve Paget, Migna Toure) a câștigat al doilea titlu la rând după 14-12 în finala cu Spania. România figurează pe locul 10 în clasamentul final.

În competiția masculină Serbia, Spania și Lituania și-au câștigat grupele cu 2 victorii din 2. În grupa B a fost egalitate între cele trei echipe, cu câte o victorie și o înfrângere, iar Franța și Ungaria au avansat, lăsând Rusia (cap de serie 2 la fel ca și România la fete) în afara sferturilor.

În sferturi, Spania și Polonia au oferit cea mai echilibrată confruntare, încheiată cu victoria la limită a ibericilor, 21-20. Serbia a trecut de Ucraina cu 21-12, Lituania de Ungaria cu 21-9 și Franța de Austria cu 22-11. Semifinalele au fost mai echilibrate. Serbia a învins Lituania cu 20-19, iar Franța pe Spania cu 18-15. Bronzul le-a revenit lituanienilor, care au câștigat finala mică în fața Spaniei, 21-18. Același scor s-a înregistrat și în lupta pentru titlu, care a revenit Serbiei (în componența Dusan Bulut, Dejan Majstorovic, Danilo Mijatovic și Marko Savic), la al doilea aur la rând.

Ana Maria Filip (jucătoarea cu origini românești) a primit titlul de MVP în întrecerea fetelor, contribuind cu 28 de puncte pentru Franța în cele 5 partide. În echipa turneului au mai intrat Sandra Ygueravide (Spania) și Natalie van den Adel (Olanda). Dejan Majstorovic a fost MVP-ul competiției masculine, reușind 9 puncte în finală. În echipa turneului au mai fost Marijus Uzupis (Letonia) și Lucas Dussoulier (Franța).