Se cunosc semifinalistele Cupei României 3x3 la baschet feminin

Faza sferturilor a adus două meciuri care s-au încheiat la diferențe importante, ultimele două dispute aducând defensive mai bune, o partidă terminându-se cu un ecart de trei puncte între. În penultimul act merg Agro Squad, Rapid 1 București, Phoenix CSU Simona Halep Constanța și ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe.

Agro Squad și Știința Elite au deschis jocurile din sferturi, galben-negrele având avataj la început (2-1), de unde Agronomia a reușit șase puncte la rând, 7-2 și s-a aflat la conducere pe tot restul meciului până la final, în ultimele două minute Anca Șipoș și colegele sale reușind să înscrie 10 puncte, pentru scorul final 20-7.

Rapid 1 București a avut o misiune facilă cu BC Sirius 2 Târgu Mureș, formația giuleșteană fiind în față cu 19-0 până la primul coș al ardelencelor. Mureșul a înscris doar de la linia de fault, disputa terminându-se cu reușita din spatele arcului de cerc semnată de Sonia Cazacu, 21-3.

Disputa dintre CSM Târgoviște și Phoenix Constanța a adus un joc echilibrat, defensivele fiind cele care s-au remarcat în prima parte. Constanța a condus cu 2-0, de unde Târgoviște a întors (4-2), formația dobrogeană ducându-se apoi la 8-6, de unde Ancuța Stoenescu a replicat din spatele arcului de cerc (8-8). Phoenix a reușit să se ducă la trei puncte între (11-8), de unde CSM Târgoviște a ratat mai multe atacuri și n-a revenit, scorul final fiind 12-9.

Ultimul meci al acestei faze, dintre Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe și BC Sirius 1 Târgu Mureș a respectat tiparul duelului al treilea, minutele de debut aducând egalitate între combatante (4-4). Sepsi a pus prima două puncte între, prin coșul lui Croitoru (7-5) și apoi Alina Podar a înscris cu panoul pentru 9-6. Covăsnencele au marcat de cinci ori consecutiv (14-7), în cele din urmă calificându-se în penultimul act după victoria cu 18-10.